Body lift

Podařilo se Vám úspěšně zhubnout desítky kilogramů? Nebo za sebou máte jako žena několik porodů a kůže po hmotnostních výkyvech zůstala vytahaná a povislá? Vaše hmotnost je optimální, ale postava stále nemá tu správnou formu? Pomoci by mohl Body Lift, skupina chirurgických výkonů, které přizpůsobí kůži vaší nově získané figuře a navrátí tělu jeho původní tvar.

Body lift - ilustrační obrázek

Formování těla po radikální redukci váhy

(body lift, body contouring, body sculpturing, postbariatrické operace)

Co řeší Body Lift

Ať už jste radikálně zhubli vlastní silnou vůlí a životosprávou nebo bariatrickou operací, zůstal vám zřejmě velký přebytek kůže a povislé tkáňové struktury. Jsou postiženy oblasti břicha, prsou, zad, hýždí, paží a stehen, v některých případech i krku a obličeje.

Zatímco redukce váhy přinese pacientovi zdravotní úlevu a zlepšení metabolických, kardiologických, respiračních a kloubních obtíží, znamená přetrvávající nepěkná silueta pro pacienta další sociální a psychické bariéry. Povislá kůže způsobuje potíže při chůzi, sportu, sexu, může mít za následek i infekce a záněty v kožních záhybech.

Body Lift prakticky zmenší kožní obal v oblastech, kde došlo k redukci tuku, a tím eliminuje kožní záhyby a esteticky upraví siluetu. Pacient tak docílí podstatného zvýšení kvality života, většího sebevědomí a spokojenosti z dosažené redukce hmotnosti.

Body lift - ilustrační obrázek

Obrázek byl laskavě zapůjčen od Dr. Jandali, Plastická chirurgie Oldenburg

Pro koho je Body Lift určený

Body Lift je sada plasticko-chirurgických výkonů, které modelují postavu do ideálního možného tvaru zákroky, jež se zaměřují zejména na kožní nadbytky a povolené tkáně. Podstupují jej zejména pacienti po:

 • masivním zhubnutí
 • bariatrické operaci

V menším rozsahu jím mohou řešit ženy přebytky kůže a tuku po opakovaných porodech (mommy makeover).

O zákroku

U velmi obézních osob dochází díky velkému nadbytku tuku k postupnému přizpůsobování kůže nadměrnému objemu těla v oblasti trupu i končetin. Po zásadním zhubnutí se kůže vrátí do své původní „velikosti“ zpravidla jen částečně a po celém obvodu trupu a končetin zůstanou kožně-tukové nadbytky. Kůže je povolená, často velmi tenká a málo elastická, a proto nezřídka postižena následky rychlého rozpínání v době hmotnostních přírůstků – striemi. Řešení je v takovém případě možné jedině chirurgicky – odstraněním kožních nadbytků, stažením kůže.

Body lift lze rozdělit dle regionů na:

 • horní lift: paže a prsa
 • střední lift: břicho a trup
 • dolní lift: hýždě a stehna

Nejčastěji se provádí tzv. lower body lift nebo belt lipectomy, tedy lifting dolní části těla, nicméně umíme pomocí body liftu v několika etapách odstranit přebytky kůže a zbytky tuku v kterékoli oblasti:

 • břicho
 • záda
 • hýždě
 • horních a dolní končetiny
 • krku a obličeje

U žen se redukce hmotnosti promítne velmi často i do tvaru prsou, a součástí body liftu bývá i:

a tzv. Bra Line lift – optimalizace oblasti zad v místech, kde bývá podprsenka.

Jak správně načasovat body lift

Body lift patří vzhledem ke svému rozsahu mezi náročnější plastické operace, které je dobré správně naplánovat.

Ideální načasování je minimálně 6 měsíců po stabilizaci hmotnosti (BMI v rozmezí 25–30) a poté, co se upraví zdravotní potíže spojené s nadváhou (cukrovka, vysoký krevní tlak apod.). Absolvoval-li pacient bariatrickou operaci, je vhodné realizovat body lift nejdříve 12 až 18 měsíců po ní, když došlo k žádoucí redukci hmotnosti a její stabilizaci.

Je-li body lift komplexní a prováděný ve více regionech, doporučuji rozložit jej do několika výkonů s odstupem 3 až 6 měsíců. Zásahy do organizmu nebudou tak veliké, jednotlivé operace mohou být kratší a rekonvalescence bude jednodušší. Pořadí jednotlivých výkonů odpovídá pak individuálním prioritám a možnostem pacienta, i když ideální je začít dolním body liftem (lift stehen, hýždí) a abdominoplastikou, následuje úprava kontur prsou (modelace prsou u žen nebo gynekomastie u mužů) a poté vypnutí paží. Pokud je potřeba, realizujeme nakonec vypnutí krku, odstranění dvojité brady a facelift.

Před operací

Součástí Body liftu je konzultace s plastickým chirurgem, během níž je detailně diagnostikován stav pacienta a doporučen postup Body liftu. Podle individuální situace je zvolena jedna nebo více jednotlivých operací. Pacient obdrží Pokyny před operací, jejichž součástí je i seznam nutných předoperačních vyšetření.

Na operaci nastupuje pacient v dobré zdravotním stavu. Lékař nasadí často k prevenci pooperačních zánětů v ranách širokospektrální antibiotika. Pozornost je nutné věnovat i prevenci trombózy a případné plicní embolie.

Je doporučeno přestat nebo alespoň v období kolem operace zásadně omezit kouření, a to z důvodu komplikací spojených s hojením ran.

Operaci předchází důkladné zakreslení míst na kůži, která budou odstraněna. Zakreslení vyžaduje bohatou zkušenost operatéra, protože nesprávně provedené řezy mohou přivodit pooperační komplikace.

Průběh body liftu – kombinace zákroků

Operace je vedena v celková anestézii. Trvá zpravidla 3 – 4 a někdy až 6 hodin. Jedná se o rozsáhlou operaci s velkým zásahem do tkáně, je tedy třeba počítat s podstatnější ztrátou krve, výrazným odpadem do drénů, tvorbou modřin, otoků a dlouhou rekonvalescencí.

Body Lift v oblasti trupu zajistí cirkulární odstranění nadbytečné kůže. Zákrok začíná pro pacienta v poloze na břiše. Řez je veden nad hýžděmi směrem k břichu. Kůže od hrudníku až k vnějším stehnům se vypne a přebytečná se odstraní.

Následuje změna polohy pacienta na záda a pokračuje se na přední straně. Zde se postupuje podobně jako v případě abdominoplastiky – uvolní se přebytečná kůže v oblasti podbřišku a na trupu až k hrudníku, vypne se, nadbytek se odstraní. Lékař zavede do rány drény a ránu sešije.

Někdy je třeba přidat i řez svislý v oblasti břicha od klína k hrudníku, aby bylo možné odstranit kožní nadbytky v podélném směru.

Body lift je často doplněn i o liposukci lokálních tukových polštářků.

Místa řezů jsou po operaci zakryta sterilním obvazem a v oblasti břicha je použit pevný břišní pás pro odlehčení břišním svalům.

Po operaci

Po tak rozsáhlé operaci, jakou body lift je, je třeba počítat s delší a pečlivou rekonvalescencí. Pacient zůstává hospitalizován pod lékařským dohledem několik dní a po celou dobu zavedené drény odvádějí tkáňové tekutiny z rány, aby se zabránilo tvorbě seromů a infekci.

Stehy se používají samovstřebatelné, tudíž není třeba je odstraňovat. Jen několik pomocných stehů je vyjmuto 2 až 3 týdny po operaci.

Po 4 až 5 dnech je pacient propuštěn do domácí péče. K úplnému zhojení ran dochází do dvou měsíců.

Jizvy a péče o ně

Vzhledem k rozsahu operace nelze zcela eliminovat viditelné jizvy. Některé zůstanou skryté pod spodním prádlem, u jizev na stehnech a pažích se to zcela nepodaří. Nicméně při správné péči jizvy časem vyblednou a splynou s kůží.

Komplikace

Každá plastická operace v celkové anestezii je spojena s jistými obecnými riziky, kterým však umíme předcházet. Teoreticky se jedná o riziko trombembolické nemoci po operaci mírněné bandáží dolních končetin, včasným vstáváním z lůžka po operaci či medikamentózní prevencí pomocí léků „ředících“ krev.

Možné infekci v rozsáhlých ranách je bráněno antibiotickou profylaxí.

Dalšími mírnými komplikacemi se mohou stát podlitiny, hematomy, otoky nebo místní nekróza. Ta je podstatně vyšší u kuřáků, proto klademe pacientům na srdce, aby minimálně 3 týdny před operací přestali kouřit. Průběh hojení ran se tím mnohonásobně zlepší.

Ačkoliv je Body Lift komplexní náročnou operací, má pro pacienty po radikální redukci váhy opodstatněný význam. Díky ní mohou dosáhnout opět plnohodnotného života po úspěšné léčbě obezity.

Rychlé informace

Anestezie: celková
Délka operace: 3 až 4 hodiny (i více při kombinaci zákroků)
Délka hospitalizace: 4 až 5 dní
Návrat do normálního života: po 2 až 4 týdnech

Po operaci

Omezení po operaci:

 • Zvedání těžkých předmětů
 • Fyzická námaha
 • Kancelářská práce: po 2 týdnech
 • Řízení automobilu: po 2 týdnech
 • Sport: po 8 až 10 týdnech

Pooperační prádlo: 6 týdnů

Termíny kontrol: po 7 dnech, následná kontrola za 6 týdnů od operace

 

Které oblasti řeší Body Lift

 • korekci převislého břicha
 • vylepšení kontur zad a boků
 • vypnutí paží a stehen
 • kontury hýždí
 • modelace / redukce / augmentace prsou
 • případně lifting krku a obličeje

celkově:

 • odstranění kožních nadbytků
 • korekci poklesu tkání

Cena Body liftu

Cena operace závisí zejména na rozsahu operace a počtu jednotlivých operací. Vliv na cenu má také délka hospitalizace. Přesnou cenu operace vám sdělíme po první konzultaci, ze které výše uvedené parametry vyplynou.

Cena konzultace: 500 Kč

 

Před a po

Recenze

Martina

Body lift

Operace Body Lift mi změnila život hodně. Mohu si dovolit nosit cokoliv, i těsnější oblečení, nemusím se hlídat, v plavkách, jestli někde něco nevypadne. Je to takový lepší život, musím říci. Jsem opravdu spokojená. Jak řekl můj manžel: „Ten doktor je kouzelník.

Celý příběh paní Martiny


Zdroj: Osobní hodnocení

Bohuslav

Body lift

Pan Dr. Lhotský si mě získal hned. Není to klasický doktor. Přišel mi jako starý známý, který všechny mé problémy chápe a chce mi s nimi pomoci. Důvěřoval jsem mu, protože mi všechno vysvětlil. Řekl, co mi bude dělat, jak to bude vypadat, jak dlouho budu mít bolesti a >>>


zdroj: Osobní doporučení

KONZULTACE