Zmenšení prsou​

Plný dekolt je u ženy jistě velmi atraktivní, ale co dělat v případě, kdy velká prsa způsobují zdravotní komplikace, ztěžují správné držení těla, objeví se bolesti páteře a případně i další problémy, jako jsou např. infekce a záněty kůže v podprsních záhybech? Vedle fyzických potíží žena mnohdy trpí i psychicky – velmi vyvinutá prsa mohou být překážkou společenského kontaktu nebo i intimního života ženy. Řešení může přinést zmenšení prsou neboli redukční mammaplastika. 

Zmenšení prsou

(redukční mammaplastika, redukce prsou)

Kdo je kandidátem pro zmenšení prsou

Příčin výrazného zvětšení prsů, tzv. hypertrofie, je několik – genetická dispozice, velký váhový přírůstek, důsledek kojení, ale i endokrinní (hormonální) nebo metabolická onemocnění (např. ve spojení se štítnou žlázou). Prsa často vyrostou do velikosti nepřiměřené ostatním tělesným proporcím ženy, a to event. až do tzv. makromastie (1000 – 1500 ml) nebo gigantomastie (více než 1500 ml). Samotná velikost prsou však o indikaci k operativnímu zmenšení nerozhoduje, důležité jsou i subjektivní obtíže ženy.

Nadměrně velká prsa jsou problémem kosmetickým, kdy díky své váze klesají a povolují, ale zejména také zdravotním, a to jak fyzickým, tak psychickým.

Zmenšení prsou se doporučuje podstoupit po ukončení plánování rodiny a kojení. Dochází při něm totiž k redukci mléčné žlázy a může dojít k přerušení mlékovodů.

Redukční mammaplastikou získáte vyváženou harmonii těla, kdy se celá postava opticky zeštíhlí, uleví se po zdravotní stránce a v důsledku toho získáte větší sebevědomí a budete i ve větší psychické pohodě.

Před operací

Každé plastické operaci, tudíž i zmenšení prsou, předchází osobní konzultace s plastickým chirurgem. Ten s vámi prodiskutuje, jaká máte očekávání spojená s operací, jakými obtížemi trpíte, zkontroluje elasticitu kůže a zda trpíte v oblasti pod prsy ekzémy či infekcí.

Lékař vás seznámí se všemi informacemi, které potřebujete pro absolvování operace a zdárnou rekonvalescenci vědět a obdržíte Pokyny před operací, které uvádějí, jaká předoperační vyšetření je třeba si zajistit u svého praktického lékaře nebo internisty, a mamologa. Budete také informována, jak je třeba upravit užívání některých léků. 

Kožní problémy je třeba vyléčit před zákrokem. Jestliže v období cca 3 týdnů onemocníte, byť by se jednalo o banální virózu, sdělte to lékaři. Operace by měla probíhat mimo období menstruace, ideálně v prvním týdnu po menstruaci. 

Pokud pacientka kojila, doporučuje se minimálně 6-ti měsíční odstup operace od ukončení kojení, kdy je tvar a velikost prsou již ustálená. 

Vzhledem k operačním rizikům a pooperačním komplikacím doporučujeme omezit nebo lépe úplně přestat kouřit. 

Pacientka by měla pamatovat i na to, že po operaci nebude moci nějaký čas vykonávat náročnou fyzickou práci, zvedat těžké předměty a zatěžovat prsní sval. Pomoc v domácnosti by si měly zajistit zejména ženy s malými dětmi.

Jak probíhá zmenšení prsou 

Redukce prsou je operace náročnější než zvětšení a podobá se určitým způsobem modelaci prsou. Hlavním principem je odstranění objemu a tím zmenšení zátěže, které velké prsy způsobují. Součástí redukční mammaplastiky může být i úprava asymetrie prsou. 

Výkon trvá 2 až 3 hodiny a pacientka je během něj uvedena do celkové anestezie. Lékař při operaci zmenší prsní žlázu, vymodeluje ji do esteticky požadovaného tvaru a velikosti, posune dvorec s bradavkou o několik centimetrů výše a odstraní přebytečnou kůži.

Jizva je vedena většinou kolem prsního dvorce, svisle dolů a dále podélně v podprsní rýze. Hovoříme o tzv. obráceném T nebo o jizvě ve tvaru kotvy. K odvádění krve z rány se při operaci zavádějí drény. Ty se odstraňují několik dnů po operaci.

Pooperační režim a péče

Každý operační zákrok do určité míry ovlivní běžný život pacienta do doby plného zotavení. Následná péče je důležitá pro dosažení úspěšného a maximálně optimálního výsledku operace. Proto je nezbytné pečlivé dodržování všech pokynů lékaře. Jelikož je zmenšení prsou relativně náročná operace, je pacientka hospitalizována 2 až 3 dny. Poté je propuštěna do domácí péče.

Po operaci může několik prvních týdnů pozorovat otok, nepohodlí, svědění, podlitiny, píchání a bolest. Časné pooperační období končí obvykle po 6 týdnech, kdy již většina potíží má ustoupit. 

Specifická doporučení po zmenšení prsou:

 • Sprchovat je možné od 3. pooperačního dne, popř. po odstranění drénů.
 • Bílé náplasti zůstanou na ráně 14 dní, sprchováním se neodlepí.
 • Rány desinfikujte bezbarvým sprejem (např. Cutasept, Octenisept).
 • Stehy jsou vstřebatelné a většinou není třeba je odstraňovat. 

Redukce prsou není zpravidla provázené většími bolestmi, nicméně pokud nastanou, doporučí lékař pacientce tablety ke zmírnění pooperačních bolestí, případně̌ antibiotika.

Elastické prádlo je třeba nosit 6 týdnů po dobu 24 hodin denně, zejména při chůzi a aktivitách. 

Je nutné dodržovat přísný fyzický klid po dobu alespoň 14 dní, kdy se raději vyhněte namáhavějším činnostem, jako je zvedání těžších břemen, uklízení, luxování. S omezenou fyzickou aktivitou je možné začít již po měsíci.
Kancelářská práce a řízení automobilu je možné po cca 1 týdnu, pokud ustoupí nejintenzivnější bolesti.

Ke kontrolám pooperačního stavu se pacientka dostaví po domluvě s operatérem, obvykle po týdnu od operace a pak po 6 týdnech, následné kontroly určí lékař. 

Péče o jizvy 

Jizvy po operaci doporučujeme masírovat a promazávat, aby se co nejlépe hojily a byly co nejméně nápadné.

Asi od 14. dne po operaci je vhodné několikrát denně provádět tlakové masáže, při kterých jizvu stlačujeme cca 30 vteřin. Poté prst posuneme o kousek dále a opakujeme, dokud jizvu takto nepromasírujeme celou.

Operovanou oblast, obzvláště jizvy je nutné chránit před UV zářením alespoň 3 měsíce po zákroku, dále dle doporučení lékaře.

Výsledek zmenšení prsou 

Zmenšená prsa získají svou konečnou podobu přibližně po 12 měsících od operace. Výsledek je trvalý, nicméně nelze zamezit účinkům gravitace a působení času a změn hmotnosti. Pokud prsa poklesnou, lze později provést modelaci, resp. remodelaci prsou.

Možné komplikace a rizika při zmenšení prsou 

Přes veškerá opatření se v souvislosti se zákrokem mohou vyskytnout komplikace, jejichž vznik ani vývoj není ošetřující lékař schopen předvídat. Jedná se o komplikace, které vznikají i přesto, že péče byla poskytnuta řádně, lékaři a ostatní zdravotnický personál neporušil žádné své povinnosti a zdravotní péče byla poskytnuta v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy. 

Mezi možné komplikace patří krvácení nebo tvorba krevních sraženin. Případná infekce v operační ráně se projeví zarudnutím a otokem, někdy je nutné podání antibiotik. V důsledku neprokrvení tkání může dojít k odumření části tkání v okolí operační rány. U disponovaných jedinců se může objevit alergická reakce na léky, dezinfekci nebo šicí a obvazový materiál. Projeví se zpravidla místním zarudnutím, otokem a svěděním, výjimečně vyrážkou a otoky, poruchami dýchání a srdeční činnosti nebo vznikem šokového stavu. 

Jizvy obvykle nebývají nápadné, u predisponovaných lidí však nelze vyloučit vznik hypertrofických nebo keloidních jizev (nápadné, vystouplé jizvy), nebo atrofických (propadlých) a roztažených jizev. 

Mezi specifické komplikace při redukci prsou operace můžeme zařadit pooperační asymetrii tvaru a velikosti prsů. Někdy je po operaci zhoršená citlivost prsních bradavek, části nebo celých prsních dvorců, případně částí kůže v okolí jizvy. Zhoršení citlivosti je obvykle dočasné, ale může být i trvalé. 

Jelikož je podstatou zmenšení prsou redukce mléčné žlázy, může dojít k přerušení části mlékovodů, což má v budoucnu za následek poruchu kojení.

Je však nutné poznamenat, že uvedené komplikace jsou na našem pracovišti velmi ojedinělé a většina komplikací se dá dobře řešit revizní operací s odstupem alespoň 6 až 12 měsíců. 

Níže uvádíme příklady výsledků po redukční operaci prsou.

 

 

Rychlé informace

Anestezie: celková
Délka operace: 2 až 3 hodiny
Hospitalizace: 2 až 3 dny
Návrat do normálního života: po 2 týdnech
Sport: po 4 až 6 týdnech

Časté komplikace spojené s velkými prsy

 • bolesti hrudní a krční páteře
 • špatné držení těla
 • dechové obtíže
 • kožní ekzémy a infekce v podprsních záhybech
 • psychické problémy, překážky v navazování partnerských vztahů, ztížené společenské uplatnění

Po operaci

Omezení po operaci:

 • zvedání těžkých předmětů
 • fyzická námaha
 • po 1 týdnu kancelářská práce a řízení automobilu
 • po 4 až 6 týdnech sport (v závislosti na kondici)

Pooperační prádlo: 6 týdnů

Termíny kontrol: po 7 dnech, následná kontrola za 6 týdnů od operace

Cena operace

Cena redukce prsou je odvislá od konkrétní výchozí situace, zvolené metody výkonu, délky hospitalizace apod. Přesnou cenu operace vám sdělíme po první konzultaci, ze které výše uvedené parametry vyplynou.

Cena konzultace: 500 Kč

Recenze

Hedvika

Zmenšení prsou

Pan doktor Lhotský mi zmenšoval prsa z velikosti K na C a musím říci, že má zlaté ručičky 😘 Moc mu děkuji. Všem ho doporučuji 😉


zdroj: Osobní hodnocení

KONZULTACE