Operace uší

Pro děti a dospělé bývají odstáté nebo deformované uši psychickou zátěží, ve škole zdrojem posměchu nebo dokonce šikany. Jedná se zpravidla o problém od narození, který se nevyřeší sám, a proto se operace uší provádí většinou již v dětství. Ale i mnoho dospělých vyhledá plastického chirurga, aby se díky otoplastice zbavili břímě odstátých boltců.

Plastická operace boltců

(otoplastika)

Jaké nedokonalosti otoplastika řeší

Plastika uší upravuje zejména odchylky postavení, tvaru, reliéfu a velikosti boltců, a to jak vrozené, tak např. úrazem získané.

Pro koho je otoplastika určená

Je-li indikace vrozená, doporučujeme operaci uší provést v předškolním nebo raném školním věku, ideálně mezi 5 a 10 lety života. Dítě se tak vyhne případným negativním reakcím svého okolí. Je zajímavé, že mnohem častěji si estetickou nedokonalost uší uvědomují chlapci, u dívek jsou uši totiž často skryté dlouhými vlasy. I dospělí mohou operaci absolvovat, a to ze stejných důvodů – vrozená či získaná deformita či neestetické postavení uší.

Před plastickou operací uší

Základem úspěšné operace je konzultace s plastickým chirurgem. Během ní lékař zváží stav a s pacientem, případně jeho rodiči, prodiskutuje přání a motivaci k operaci. Ta je důležitá zejména u dětí – pokud si dítě uvědomuje handicap a samo si přeje zlepšení, zpravidla lépe spolupracuje.

Pacient obdrží Pokyny k nástupu na operaci a je informovaný o průběhu, případných rizicích a přípravě na operaci v závislosti na zvoleném typu anestezie.

Operace uší a její průběh

Plastika uší může být provedena jak v celkové anestezii, tak v anestezii lokální. U menších dětí se častěji volí celková anestezie, která s sebou ovšem nese nutnost předoperačních vyšetření.

Při nejobvyklejší operaci uší, korekci odstátých boltců, je řez veden na zadní straně ucha, takže je budoucí jizva nenápadně skryta. Lékař uvolní kůži od chrupavky, chrupavku v zadní části ucha vybrousí nebo částečně vytne a odstraní kožní nadbytek. Poté jsou boltce stehy přitaženy do vyhovující podoby k hlavě. Přes uši je natažena elastická bandáž.

Operace odstátých boltců trvá většinou 1 hodinu.

Po operaci

V případě, že operace proběhla v celkové anestezii, zůstává pacient hospitalizován do druhého dne. Jinak odchází do domácí péče v den výkonu.

Mohou se objevit mírné otoky, případné bolesti, které pociťují zejména dospělí v prvních 3 až 4 dnech po zákroku, lze tlumit běžnými analgetiky. Děti díky větší pružnosti chrupavky bolestmi tolik netrpí. V prvních dnech po zákroku je doporučeno spát na zádech. Umýt vlasy si pacient může po sejmutí elastického obvazu, tj. po 10 až 14 dnech, kdy elastickou bandáž hlavy vystřídá jemnější obvaz podobný čelence. Ten by pacient měl nosit alespoň měsíc po operaci trvale, pak další měsíc přes noc.

Možné komplikace po otoplastice

Možné komplikace se týkají spíše hojení rány po operaci uší – může dojít k infekci v ráně, krvácení nebo ve vzácných případech k odumření (nekróze) kůže nad chrupavkou, event. tvorbě keloidních jizev. Jestliže pacient pocítí jakékoliv potíže, je nutné kontaktovat lékaře, který podnikne potřebné kroky k eliminaci problému.

 

 

Rychlé informace

Anestezie: lokální či celková
Délka operace: 1 hodina
Délka hospitalizace: 0 až 1 den
Návrat do normálního života: po 1 týdnu
Stehy: vstřebatelné
Termíny kontrol: po 7 dnech, následná kontrola za 6 týdnů od operace

Přednáška MUDr. Lhotského pro Mexickou společnost

Za přednášku o své technice otoplastiky obdržel Dr. Lhotský certifikát Mexické společnosti hlavy a krku. Více info k přednášce k operaci uší zde.

Cena operace uší

U dětí do 10 let je cena operace odstátých uší hrazena zdravotním pojištěním. U dospělých nebo v případě komplikovanější operace cenu určí lékař při první konzultaci.

Cena konzultace: 500 Kč

Před a po

Recenze

Věra K.

Otoplastika

Jelikož znám pana Dr. Lhotského již z dřívějšího působení v trutnovské nemocnici, a vím, že je velmi šikovný, svěřila jsem mu do péče svého syna Honzíka k přišití odstávajících ušních boltců. Pan doktor před samotnou operací vše vysvětlil, po operaci popsal průběh >>>


zdroj: Estheticon.cz

bublinka13

Otoplastika

Děkujeme panu doktorovi za přišití oušek naší dcery. Výsledek operace je skvělý. Pooperační rekonvalescence proběhla bez problémů. Ouška jsou sice citlivá na dotek, ale jizvičky se krásně hojí. Osmiletá dcera je také moc spokojená. Ještě jednou díky i za profesionální a >>>


zdroj: Chirurgická ambulance Trutnov

Martina Těšinová

Otoplastika

Chtěla bych poděkovat lékařům a sestřičkám v Trutnově za skvělý přístup k mé dceři, která podstoupila úpravu odstátých boltců a dále také lékařům, lékařkám a sestřičkám a všem zaměstnancům ve Vysokém nad Jizerou, kde byla pro tuto operaci hospitalizována. Těšinová Martina, Trutnov


zdroj: Chirurgická ambulance Trutnov

Novotný

Otoplastika

Přišití oušek u syna Trutnov: Mockrát děkujeme pánu doktorovi za skvělou práci. Maximální spokojenost. Mohu jenom doporučit.


zdroj: Estheticon.cz

KONZULTACE