Gynekomastie

Symbolem mužnosti je pevná symetrická hruď. Gynekomastie je jedním z důvodů, pro které muži vyhledávají plastického chirurga. Zvětšená prsa nevypadají mužně a znamenají pro muže mnohdy ostych nebo dokonce snížené sebevědomí – v létě v tričku, v posilovně nebo i v ložnici. Gynekomastie řešení má a je jím relativně nenáročná operace s trvalým výsledkem.

Zmenšení mužských prsou

(operace gynekomastie)

Co je to gynekomastie a čím je způsobena

Gynekomastie znamená přítomnost zvětšených prsou u mužů. Rozlišujeme pravou gynekomastii a pseudogynekomastii. Může být jednostranná nebo oboustranná.

Při pravé gynekomastii dochází u mužů ke zvětšení prsní žlázy a nadbytku prsní tkáně. Může se objevit v různých fázích života, kdy se mění hladina estrogenu, např. u novorozenců, v pubertě nebo ve stáří. Není tedy způsobena přebytečným tukem z nadváhy a nelze ji odstranit dietou nebo cvičením. Pravá gynekomastie se někdy projevuje kromě zvětšení prsních žláz i zvětšením dvorců, asymetrií prsou a jejich citlivostí, v neposlední řadě může ovlivnit i sebevědomí pacienta. Pokud takové problémy přetrvávají, měl by pacient problém řešit chirurgickou cestou.

Naopak projevem pseudogynekomastie není zvětšená prsní žláza, nýbrž zvýšené ukládání tuku v oblasti hrudi. Důvodem bývá nadváha nebo obezita. Pseudogynekomastie má také své korektivní řešení, a to v odsátí tuku – liposukce.

Často se objevuje kombinace obou příznaků, tj. zvětšená prsní žláza a hromadění tuku na prsou. V některých případech se v souvislosti s gynekomastií nahromadí v oblasti hrudi opravdu velké množství tukové tkáně a vytvoří se rozsáhlý kožní nadbytek s kožním převisem. Prsa se pak podobají ženským prsou.

Před operací gynekomastie

Předpokladem úspěchu je konzultace s odborníkem, který posoudí danou indikaci – zda pacient trpí skutečnou gynekomastií, pseudogynekomastií nebo se objevují příznaky obou. Součástí preoperační diagnostiky bývá i vyšetření u endokrinologa, případně doplněné o ultrazvuk. Na základě toho rozhodne chirurg o vhodném postupu operace.

Operaci provádíme v celkové anestézii. Proto je potřeba, aby si pacient zajistil předoperační vyšetření (více informací viz Pokyny před operací).

Tři týdny před operací je pro zdárný průběh výkonu nutné, aby byl pacient naprosto zdravý, o jakékoliv viróze nebo nachlazení musí informovat lékaře. S lékařem by měl také konzultovat léky, které užívá, a poradit se o úpravě jejich užívání, aby bylo zamezeno možným komplikacím při výkonu. Problematické jsou zejména léky na ředění krve, jako je warfarin, anopyrin a podobné léky.

Operace gynekomastie a její průběh

Jedná o výkon, který pro pacienta není příliš náročný. 

V případě pseudogynekomastie je odsán tuk a postup je stejný jako při každé jiné liposukci.

Má-li pacient zvětšené prsní žlázy, pak je lékař odstraní způsobem odpovídajícím jejich rozsahu: 

  • Malé zvětšení prsní žlázy: řez je veden kolem dvorce, žláza je chirurgicky odstraněna a následně je rána sešita. Zůstává jen malá nenápadná jizva na okraji prsního dvorce.
  • Odebrání prsní žlázy v kombinaci s liposukcí: je odstraněna prsní žláza a nadbytečný tuk je šetrně odsán, aby se zmenšil celkový objem tkáně na hrudi. I tento kombinovaný zákrok je spojen zpravidla s menší jizvou kolem dvorce a několika vpichy po liposukční kanyle, jen výjimečně je potřeba vést větší řez.
  • Velké zvětšení prsní žlázy s rozsáhlým kožním nadbytkem: Během operace je chirurgicky odstraněna prsní žláza a přebytečná kůže řezem okolo dvorce nebo metodou podobnou redukční mammaplastice u žen.

Po zákroku zůstává kvůli zotavení pacient 1 den hospitalizován.

Rekonvalescence a pooperační péče

Po operaci je důležité svědomitě nosit kompresní prádlo a dodržovat klidový režim. Jinak probíhá rekonvalescence podobně jako u liposukce v jiných oblastech těla.

Po výkonu v celkové anesatezii zůstává pacient v nemocnici alespoň jeden den. Pokud jsou zavedeny dreny, odstraňují se zpravidla druhý den a hruď je stažena kompresní vestou, kterou pacient nosí 3 až 4 týdny. Hrudní svaly by neměly být zatěžovány.

K běžným aktivitám a kancelářské práci je možné se vrátit přibližně po týdnu. Fyzicky náročnější aktivity a činnosti zatěžující hrudní svaly lze provozovat až měsíc po operaci. Sport doporučujeme provozovat měsíc až dva po výkonu. 

Péče o jizvy 

Ačkoliv jizvy po odstranění gynekomastie nebývají rozsáhlé, doporučuji se o ně dobře starat, aby výsledek byl celkově esteticky optimální:

Od cca 14. dne po operaci jizvy masírujeme a promazáváme. Při masáži tlačíme prstem na jizvu přibližně 15 vteřin takovou silou, až lůžko prstu zbělá. Poté posuneme prst a pokračujeme vedle. Postupujeme takto po celé délce jizvy na obou stranách. Masáž opakujeme cca 5x denně. Pro snadnější masáž je možné použít mastný krém.

Pozor však, po jizvě se nepřejíždí, aby nedošlo k jejímu narušení.

Masáže po liposukci provádíme válečkem (váleček na těsto), který má větší plochu a masáže jsou intenzivnější a rychlejší.

Pro podporu hojení jizev lze použít i v lékárně dostupné silikongely a náplasti.

Jizvy by měly zůstat minimálně 3 měsíce po operaci chráněné před sluncem, aby nedošlo k pigmentaci.

Možné komplikace a rizika 

V místě operace se mohou objevit hematomy nebo otoky, ty však zpravidla během prvních dní až týdnů odezní. Řídce nastávají komplikace spojené s hojením jizvy. Ojediněle může dojít k asymetrii hrudníku, avšak i to lze pomocí reoperace napravit. 

Výsledek operace

První výsledek je možné vidět již při převazu po operaci. Oblast však bývá oteklá, takže konečnou podobu hrudi uvidí pacient přibližně po 4 až 6 týdnech od operace. Výsledek je trvalý, ohrozit jej mohou opakované hormonální změny, pokud nebyla odstraněna prsní žláza. Výkon lze eventuálně opakovat. 

Prevence gynekomastie

Gynekomastii lze předcházet zejména zdravým životním stylem – dostatek pohybu, zdravá strava, vydatný spánek, omezená konzumace alkoholu, eliminace stresu. Podstatný vliv mohou mít také přípravky ovlivňující hladinu hormonů.

Rychlé informace

Anestezie: celková
Hrudní bandáž: 3 až 4 týdny
Hospitalizace: 1 den
Sport: po 4 týdnech
Jizva: různě velká jizva v oblasti prsního dvorce případně celých prsou (dle rozsahu gynekomastie)

Po gynekomastii

Omezení po operaci:

  • zatěžování hrudních svalů
  • fyzická námaha
  • kancelářská práce a řízení automobilu: po 1 týdnu
  • sport: po 4 až 8 týdnech

Pooperační prádlo: 3 až 4 týdny

Termíny kontrol: po 7 dnech, následná kontrola za 6 týdnů od operace

Cena operace

V některých případech, je-li operace doporučena odborníkem, endokrinologem, může operaci hradit pojišťovna. Její cena závisí na rozsahu operace a na tom, zda došlo k odstranění prsní žlázy, liposukci nebo kombinaci obou. Vliv na cenu má i délka hospitalizace. V ceně bývá zakalkulována také anestezie a pooperační kompresní prádlo. Přesnou cenu operace gynekomastie vám sdělíme po první konzultaci, ze které výše uvedené parametry vyplynou.

Cena konzultace: 500 Kč

Před a po

Recenze

Andrea K.

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Ze dne na den jsem se rozhodla po 13ti letech pro reaugmentaci u pana Dr. Lhotského a nemohla jsem udělat lépe! Má první augmentace se moc nepovedla,každé prso bylo už od pohledu jiné, jedno šlo nahoru a druhé dolů… >>>


zdroj: Estheticon

Alice

Breast lift, Bruststraffung, Modelace prsou

Great surgeon and even better result after breast lift surgery. I was hesitating first but I am happy I have chosen Dr. Lhotsky and Forme clinic for my new breasts.


Zdroj: Estheticon

Andy

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Reaugmentace v prosinci 2021 – pana doktora jsem si vybrala dle recenzí a jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Velká spokojenost, výsledek super, prsa jsou hezčí než poprvé před deseti lety. Rekonvalescence s minimální bolestí. Rozhodovala jsem se cca dva roky, >>>


Zdroj: Osobní doporučení

Jana M.

Botulotoxin, Modelace prsou, Zvětšení prsou

U pana dr. Lhotského jsem byla na operaci zvětšení prsou s modelací ve Vysokém nad Jizerou a pravidelně k němu jezdím i na botox. S výsledky jeho práce jsem moc spokojená. Mám prsa, která jsem si vždycky přála, už se za ne nestydím!:) Botulotoxin mi aplikuje tak, >>>


Zdroj: Google

Anet

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Jsem týden od operace – augmentace a modelace prsou. Už teď mohu říct, že s prací pana doktora jsem maximálně spokojená. Opravdu má moc šikovné ručičky. Milý pan doktor, kdykoliv potřebuji, zodpoví mi na mé otázky. Za mě mohu jen doporučit.


zdroj: Estheticon.cz

Dominika

Lipofilling prsou, Modelace prsou

Po šesti týdnech od modelace prsou a zvětšení vlastním tukem, mám opravdu pěkná přirozená prsa. Je potřeba  počítat s tím, že opravdu hodně bolí místa po odběru tuku, ale rekonvalescence je rychlá a já už s klidem můžu nazout běžecké boty:) Viděla jsem teď >>>


zdroj: Osobní doporučení

Tereza776434

Breast augmentation with lift, Brusvergrösserung mit Straffung, Modelace prsou, Zvětšení prsou

Mockrát děkuji panu doktorovi, že mi splnil můj sen 🙂 Konečně mám krásná prsa, za která se nemusím stydět. Pan doktor je úžasný 🙂 Podstoupila jsem augmentaci vč. modelace s anatomickými implantáty Mentor a nikdo, opravdu nikdo, se mě nezeptal, zda-li mám >>>


zdroj: Estheticon.cz

Andrea749020

Bruststraffung, Modelace prsou

Spokojena nad míru. Skvělý přístup pana doktora, při konzultaci, před zákrokem a i po následná péče po zákroku.

 


zdroj: Estheticon.cz

KONZULTACE