Facelift a Deep plane facelift

Duše ve vás dříme mladá, máte energie na rozdávání, ve vašem kalendáři volný termín nenajdete… A přesto, když se podíváte do zrcadla, vidíte zralou osobu s unavenými rysy ve tváři. Jste to vy nebo ne?

Tvář je vizitkou každého z nás. Je tím prvním, co protějšek vidí a z čeho soudí, s kým má tu čest. Proto už odjakživa klademe velký důraz na to, jak náš obličej vypadá. Co dělat, když se projeví nežádoucí známky stárnutí?

Přečtěte si, jak můžete pomocí faceliftu přetočit ručičky hodinek o pár let zpět. Deep plane facelift, SMAS facelift a další možnosti omlazení obličeje. 

Facelift, deep plane facelift - MUDr. Radek Lhotský

Lifting obličeje a krku

(SMAS lift, Deep Plane Facelift)

Kdy je čas na facelift

S přibývajícím věkem dochází k ochabování kůže a podkožního svalového a vazivového aparátu na krku a v obličeji. Současně dochází i k atrofii kostěné schránky, která tvoří podklad pro měkké tkáně obličeje. Projevuje se to zejména v oblasti kolem očí, ve střední části obličeje a dále kolem brady a na krku. Vytváří se hluboké vrásky obzvláště v nosoretní oblasti, na krku vznikají záhyby s výrazně povolenou kůží, případně podbradek. Okamžik, kdy k tomu začne docházet je velmi individuální. Záleží především na genetických dispozicích, životosprávě nebo i působení slunečního záření. Facelift nejčastěji podstupují pacienti mezi 50 a 60 rokem a výše. V mladších věkových skupinách většinou klasická operace není nutná, ale důvody k operaci a vylepšení mohou být a to zejména k vylepšení oblasti krku (viz Deep Plane Necklift). 

Co lze faceliftem dosáhnout

Existují různé techniky operace pro omlazení obličeje a výkon se provádí v rozsahu odpovídajícím indikaci pacienta. Výsledkem je celkové omlazení obličeje díky vypnutí kůže obličeje a krku, odstranění přebytečné kůže nebo i tukových nadbytků, zpevnění podkožních svalů, čímž dochází i k redukci hlubokých vrásek.

Facelift je možné doplnit o vícečetné menší výkony, například operaci horních a ev. dolních víček, odstranění tuku z oblasti podbradku, přenos vlastního tuku pro doplnění chybějícího objemu, aplikaci botolutoxinu nebo výplní k odstranění jemných vrásek, apod. Tím se dosáhne celkového omlazení (rejuvenace) a celkový efekt se násobí.

Konkrétní možnosti a doporučení s vámi probere lékař při konzultacích a více méně závisí na potřebě těchto doplňkových výkonů a dále na finančním rozpočtu daného klienta.

Jak dlouho se pacient může těšit z efektu faceliftu, záleží na jeho individuálních dispozicích, vlastnostech kůže a životním stylu. Obecně platí, že dobře provedený facelift omladí až o 10 let. Je možné jej i po letech opakovat. Je třeba si však uvědomit, že procesy stárnutí nezastavíme a operací jen posuneme proces o několik let zpět.

Deep plane facelift - fotografie pacientky před a po - MUDr. Radek Lhotský

Obr.: Pacientka před a po operaci Deep Plane Facelift

 

Technika operace

Existuje více technik provedení faceliftu. Záleží na výchozí situaci pacienta, pokročilosti změn na obličeji spojených se stárnutím, ale i na zkušenostech a osobnosti plastického chirurga.

Plno plastických chirurgů svou techniku nazývá nějakým jménem, často svým nebo různým akronymem a připisují si unikátnost této techniky sobě. V marketingu to může znít zajímavě, nicméně podstatnou informací je, co tato technika dokáže s tkáněmi na obličeji provést, jakou přesnou manipulaci provádí, kterým směrem tkáně zvedá, atd.. Proto název techniky nepovažuji za zásadní, spíše zkušenosti operatéra.

Ve své praxi se zaměřuji na pokročilejší techniky faceliftu, které obecně přinášejí lepší výsledky:

  • přirozený vzhled (obličej, který nevypadá jako operovaný a natažený)
  • trvalejší výsledek
  • minimální rizika komplikací

V současné době již používám výhradně techniku deep plane facelift (tedy facelift, který provádí manipulaci tkání v hluboké vrstvě, nikoliv jen na povrchu)kterou považuji za nejefektivnější a nejtrvanlivější ze všech běžně užívaných technik. V zahraničí se tato technika používá již řadu let mnoha chirurgy, další se přidávají, a výsledky ukazují, že dosažené omlazení je bezkonkurenční.

Techniky jsou do detailů popsané v blogu Facelift s dlouhodobým účinkem – Deep plane facelift.

„Výsledkem Deep Plane Faceliftu je přirozené omlazení obličeje, na rozdíl od jiných, jednodušších faceliftových technik, které často způsobí přitažený, „operovaný“ vzhled pacienta nebo pacientky se souvisejícími tzv. faceliftovými stigmaty a problematickým hojením. Další velkou výhodou Deep plane techniky je její trvalejší efekt díky důkladné manipulaci vrstvy SMAS.“ MUDr. Radek Lhotský

 

Před operací

Součástí úspěšné plastické operace je vždy konzultace s plastickým chirurgem, během níž pacient nebo pacientka vyjádří svá přání ohledně úpravy obličeje. Lékař zároveň zanalyzuje stav tváře, krku, očních víček, ev. kožní přebytky a kvalitu kůže a na základě toho navrhne řešení a metodu operace.

Pacient je před operací poučen o průběhu operace a obdrží přesné Pokyny před operací. Součástí předoperačn přípravy je podpis informovaného souhlasu.

Průběh operace

Operace se provádí výhradně v celkové anestézii. Řez je veden z vlasové části v oblasti spánku nebo těsně před ním, dále před boltcem, těsně kolem lalůčku za ucho a odtud obloukovitě do vlasů nebo při jejich hranici.

Rozsah řezu se může lišit dle zvolené operační techniky. Kůže střední a dolní třetiny obličeje a horní partie krku se oddělí od spodiny tvořené mimickými svaly a svalovou fascií. Následně se vypne a posune vrstva tvářové fascie – SMAS – a zafixuje se pevnými stehy v nové poloze. Následně se posune kožní lalok přiměřeně směrem k boltci a vzniklý kožní nadbytek se odstraní.

Jizva před uchem po faceliftingu - Dr. Radek Lhotský

Obr.: Jizva před uchem po faceliftu, 1 rok po operaci

Pro lepší pooperační hojení, prevenci otoků a tvorbě modřin používáme tkáňové lepidlo, kterým se kožní lalok přichytí k podkožním vrstavám. Nakonec se celá rána zašije vstřebatelným materiálem a zakryje. Hlava se ováže elastickým obinadlem které následně měníme za kompresní ohlávku. Za boltcem aplikujeme drobné stehy přes  kůži, které brání vzniku krvácení v podkoží. Tyto stehy odstraňujeme za 24-48 hodin. Jedná se o novinku poslední doby, tzv. hemostatickou síť, která úspěšně brání komplikacím spojeným  s krvácením v časném pooperačním období. Vzhled této sítě může být zpočátku bizarní, nicméně nezanechává žádné následky na kůži a naopak pomáhá v procesu hojení v časném pooperačním období.

Pokud je třeba zaměřit efekt na oblasti krku, může být výkon doplněn i o tzv. platysmaplastiku v rámci zákroku Deep Plane Necklift. Při tomto kroku se z krátkého řezu pod bradou uvolní povislá svalovina krku, odstraní se případné tukové nadbytky pod platysmou, které jsou odpovědné za podbradek, ošetří se tukové nadbytky nad platysmou pod kůží a krk se celkově vypne. Tento krok je spojen s dodatečnou jizvou těsně pod bradou, která však nebývá téměř vůbec viditelná.

 

Redukce submandibulární  žlázy při deep plane faceliftu a neckliftu, Dr. Radek Lhotský

Obr.: Redukce submandibulární žlázy při deep plane faceliftu a neckliftu

 

Podrobné informace k této operaci jsou uvedeny v sekci Blog – Facelift s dlouhodobým účinkem – Deep plane facelift.

 

Rychlé informace

Anestezie: celková, lokální nebo analgosedace
Délka operace: 2 až 3 hodiny
Délka hospitalizace: 1 den
Návrat do normálního života: po 2 až 3 týdnech

Techniky Faceliftu

Nejčastěji provádíme facelift pomocí technik:

Přečtěte si více o technikách faceliftu.

Po operaci

  • otoky obličeje 1 až 2 týdny po operaci – chlazení
  • mytí vlasů 2 až 3 dny po operaci
  • odstranění el. návleku hlavy: po 2. týdnu
  • kancelářská práce: 3 dny
  • řízení automobilu: 3 dny
  • fyzická zátěž / sport: po 4 týdnech

Termíny kontrol: 1 týden po zákroku, dále po 6 týdnech

Cena operace

Cena liftingu obličeje záleží na jeho rozsahu a případné kombinaci s dalšími zákroky, jako je např. liposukce podbradku nebo operace víček. Vliv má také to, zda je pacient operován v celkové nebo lokální anestezii. Přesnou cenu operace vám sdělíme po první konzultaci, ze které výše uvedené parametry vyplynou.

Cena konzultace: 500 Kč

Recenze

Jolana B.

Brow lift, Facelift, Operace očních víček

Pan doktor Lhotský a sestřičky si zaslouží hodnocení 10 z 10. Profesionální, lidský přístup s příjemným humorem a prostředím. Kdo váhá ať se nebojí. Přímý Brow lift obočí v Vysokém byla trefa do černého. Zdravím a pozdravuji s díky B.

 


Zdroj: Google

Jana

Facelift

Jsem zcela spokojená a naprosto šťastná po operaci facelift  a necklift u pana MUDr. Radka Lhotského. Operaci provedl metodou Deep Plane. Výsledek je naprosto přirozený a sklízím mimořádné pochvaly svého okolí. Mám pocit, že mi zákrok ubral 15 až 20 let. Pan doktor je navíc velmi příjemný a umí naslouchat. Velká spokojenost a doporučuji!


zdroj: Google

avorapsak_akro621321

Facelift

Pan doktor Lhotský – profesionál, dokonalý, lidský – děkuji a jsem Váš pacient


zdroj: Estheticon.cz

KONZULTACE