Vyhlazení vrásek botulotoxinem

Vrásky jsou vyjádřením naší duše, a přesto je nevidíme rádi. Estetická medicína vyvinula různé metody k jejich vyhlazení a potlačení, protože ideálem krásy je pevná vyhlazená pleť. Toužíte-li zachování mladistvého vzhledu nebo omlazení a oddálení operativního řešení, pak je ošetření botulotoxinem jistě možností pro vás.

Botulotoxin

Proč vznikají vrásky

Vrásky jsou důsledkem toho, že naše pleť ztrácí s věkem kolagen, elastin a kyselinu hyaluronovou, a tím potřebnou pružnost a hydrataci. To, že se mračíme, smějeme a jinak tváříme, prostě naše mimika, se propisuje do kůže a zanechává v ní trvalé rýhy.

Negativní vliv na pokožku má i sluneční záření, stres, kouření, únava a genetické předpoklady.

Jak se zbavit vrásek

Krémy a mastičky jsou možností, jak pleť hydratovat. Nepůsobí však hloubkově, proniknou jen do nejvrchnější vrstvy pokožky. Nejsou tedy všemocné, protože nezasáhnou hlubší struktury tkáně a působení svalů, jejichž účinkem se kůže napíná a povoluje, a tím vytváří vrásky.

Na vitamíny bohatá strava, dodržování kvalitního spánku a dostatečného pitného režimu patří jistě mezi další faktory, které pozitivně ovlivní kvalitu vaší pleti, stejně jako omezení konzumace alkoholu, kouření a ochrana před sluncem.

Řešením, které potlačí podstatu vzniku vrásek a zmírní vliv faktorů přispívajících k jejich vzniku, je aplikace botulotoxinu, případně jeho kombinace s dalšími metodami, jako jsou např. injekční výplně.

Aby byl výsledek dlouhodobý, je důležité zvolit správnou kombinaci, načasování a sled anti aging metod.

Jestliže se svěříte s péčí o pleť do správných rukou, vyhnete se operativnímu řešení v podobě faceliftu, nebo ho o mnoho let oddálíte.

Co je to botulinumtoxin neboli botulotoxin

Jedná se o látku, která je obsažena v preparátech různých názvů a obchodních značek. Úplný název látky využívané pro Anti Aging je botulotoxin typu A. Jejím působením dochází k dočasnému zablokování nervových zakončení svalových vláken, čehož se využívá právě v estetické medicíně s cílem omezit mimiku obličejových svalů a tím i tvorbu nežádoucích vrásek.

Jak působí botulotoxin

Často panují nejasnosti, kdy aplikovat výplně pro odstranění vrásek a kdy botulotoxin. Efekt těchto dvou základních metod redukce vrásek je odlišný. Zatímco botulotoxin řeší příčinu vzniku vrásek, tj. mimiku obličejových svalů, která má při klesající elasticitě kůže za následek tvorbu vrásek, redukují výplně již vzniklé vrásky tím, že je „vyplní“ či vypnou.

Obě metody se často pro optimální efekt kombinují.

Botulotoxin tedy dočasně přeruší nervové spojení v mimických svalech, svaly se nestahují, a tudíž nepracuje ani kůže nad nimi, vrásky se netvoří.

Na které vrásky botulotoxin vyzraje

Aplikací botulotoxinu zajistíme omlazení pleti a redukci vrásek, a to zejména horizontální vrásky v oblasti čela, svislé vrásky u kořene nosu mezi obočím nebo vějířky kolem vnějších koutků oka.

Kromě vrásek může být botulinumtoxin využit i při odstranění nadměrného pocení, tzv. léčbě hyperhidrózy.

Jak se botulinumtoxin aplikuje

Ošetřovanou oblast není třeba znecitlivět, aplikace nebolí. Látka je tenkými jehličkami vpravena k nervovým zakončením svalu, který má být blokován. Celé ošetření trvá kratší dobu než prvotní konzultace, a to zpravidla 10 až 15 minut.

Co je potřeba po aplikaci botulotoxinu respektovat

Po ošetření je možné věnovat se běžným aktivitám. Platí některá omezení, viz box Po výkonu.

Případné zarudnutí nebo viditelné vpichy zmizí během několika hodin, nejpozději do 48 hodin po ošetření. Stejně tak případné modřinky nebo místní otok. Při vzniku jiných komplikací kontaktujte ošetřujícího lékaře.

Délka účinku botulotoxinu

Efekt aplikované látky přetrvá pouze určitou dobu, dokud se neobnoví opět nervové zásobení a pohyblivost dynamických svalů. Poté je třeba pro zachování působení aplikaci zopakovat. První aplikace doporučuji svým pacientkám zpravidla po 4 až 6 měsících, postupně se odstup ošetření prodlužuje až na 9 až 12 měsíců.

Nežádoucí účinky botulotoxinu

Jestliže se svěříte do péče zkušeného lékaře, pak jsou nežádoucí účinky a případné komplikace řídké a minimální.

Ojediněle a přechodně může dojít např. k:

 • poklesu horního víčka
 • syndromu suchého oka nebo naopak zvýšené tvorbě slz
 • zčervenání v místě vpichu

Působení botulotoxinu nelze eliminovat. Pokud již byl aplikován a nastanou nežádoucí účinky např. na základě nadměrného množství látky nebo nevhodného místa aplikace, je třeba vyčkat, až efekt pomine. Nežádoucí účinky jsou však vždy naštěstí pouze dočasné.

Kdy s aplikací botulotoxinu začít

Je to velmi individuální, ale dá se říci, že je vhodné včasnou aplikací předejít tvorbě prvních vrásek. Tento moment může u někoho nastat kolem 25. Roku, u jiného klidně až kolem 35 let

Výsledek ošetření botulotoxinem

Abyste docílili optimálního výsledku a zamezili možným komplikacím, radím svěřit se s ošetřením do rukou plastického chirurga nebo estetického dermatologa. Jedině ti mají, na rozdíl od kosmetických salónů, potřebnou znalost anatomie a tudíž vědí, kde a v jakém množství a časovém rozestupu botulotoxin aplikovat.

Pro mne je vždy důležité, aby byl výsledek aplikace botulotoxinu přirozený, aby zůstal zachován osobitý výraz v obličeji a nedošlo k nadměrnému omezení mimiky pacienta.

Rychlé informace

Anestezie: není
Délka výkonu: 10 až 15 minut
Bez hospitalizace
Okamžitý návrat do společenského života

Oblasti aplikace botulotoxinu

 • na čele
 • mezi obočím u kořene nosu
 • vrásky kolem vnějších koutků očí
 • stažené koutky úst

Po zákroku

2 až 3 hodiny po výkonu:

 • používat maximálně přirozenou mimiku

6 hodin po výkonu:

 • místo nemasírovat, nesahat
 • nelehat si
 • nepředklánět se
 • jen vertikální poloha

48 h po výkonu

 • vynechat fyzickou zátěž a sport
 • nenavštěvovat solárium, páru, saunu

nejdříve 72 h po výkonu:

 • je možné profesionální kosmetické ošetření

Kontraindikace

 • Těhotenství
 • Kojení
 • Nervové poruchy
 • Alergie
 • Poruchy srážlivosti krve
 • Zánět v oblasti aplikace

Cena výkonu

Cena ošetření botulotoxinem vychází z množství aplikované látky a rozsahu, tedy množství ošetřených oblastí. Podrobnou cenu se dozvíte po konzultaci.

Cena konzultace: 500 Kč

Recenze

Jana M.

Botulotoxin, Modelace prsou, Zvětšení prsou

U pana dr. Lhotského jsem byla na operaci zvětšení prsou s modelací ve Vysokém nad Jizerou a pravidelně k němu jezdím i na botox. S výsledky jeho práce jsem moc spokojená. Mám prsa, která jsem si vždycky přála, už se za ne nestydím!:) Botulotoxin mi aplikuje tak, >>>


Zdroj: Google

Katka88

Botulotoxin

Maximální spokojenost. Pana doktora Lhotského vřele doporučuji, milý přístup, maximální ochota a dokonalý přirozený výsledek. V oblasti očí mě od dětství trápí jizva pod okem, která vznikla v batolecím období, jak šel čas jizva rostla, přibyly i první vrásky >>>


Zdroj: Estheticon.cz

Tereza

Botulotoxin

K panu doktorovi Lhotskému jezdím na aplikace botoxu pravidelně už několik let. Vidím, že to má dlouhodobě smysl, vrásky se redukují. A navíc je to u pana doktora vždy milé. Doporučuji!


zdroj: Ambulance Vysoké nad Jizerou

KONZULTACE