Plastická operace paží (lifting paží, brachioplastika)

Myslíte si, že trička s krátkým rukávem a šaty s úzkými ramínky už nejsou pro vás? Bráníte se ukázat Vaše paže světu? Věk, hormonální změny, redukce hmotnosti a působení gravitace stojí zpravidla za vznikem povislé kůže nebo dokonce nepěkných kožních valů v oblasti paží. Ty lze operací odstranit a často v kombinaci s liposukcí dosáhnout opět pěkného vzhledu paží. Léto, těš se!

Plastická operace paží, brachioplastika - ilustrační obrázek

O plastice paží

(brachioplastika, lifting paží)

Kdy se provádí plastická operace paží

Operace je určená mužům i ženám, kteří trpí negativními důsledky vyplývajícími z existence kožních nadbytků v oblasti paží. To je na jedné straně neestetický vzhled povislých paží, v závažnějších případech dochází v místech kožních valů ke zdravotním obtížím, jako jsou ekzémy nebo opruzeniny.

Důvodem vzniku povislých paží a kožních valů bývá podstatná redukce hmotnosti, hormonální změny související s klimakteriem, kdy zejména u žen dochází k úbytku svalové hmoty, věk a působení zemské přitažlivosti.

Součástí výkonu může být pro optimalizaci výsledku i liposukce.

Lifting paží je vhodný provést po ustálení váhových výkyvů, nikoliv pokud pacient plánuje další snižování váhy.

Nevýhodou operace je jizva, která je sice částečně schovaná na vnitřní straně paží, ale je poměrně rozsáhlá, někdy dost nevzhledná. Aby byla pokud možno nejméně nápadná, je jí potřeba věnovat v době rekonvalescence řádnou péči a nosit speciální pooperační kompresní prádlo.

Výsledkem operace jsou mladistvější a štíhlejší paže.

Před plastikou paží 

Jako před každou plastickou operací, i před liftingem paží je třeba s lékařem podrobně zkonzultovat vlastní očekávání, tedy čeho má být operací dosaženo. Lékař na základě rozhovoru s pacientem a indikace doporučí metodu a rozsah operace.

Pacient je informován o tom, jaká předoperační vyšetření je nutné si obstarat, a obdrží Pokyny před operací, které obsahují např. informace o tom, jak je třeba upravit užívání některých léků, doporučení o vysazení kouření apod.

 

Průběh plastické operace paží 

Operace probíhá v celkové anestézii.

Při zákroku je odstraněna nadbytečná podkožní uvolněná tkáň, je vypnuta povislá kůže a v případě potřeby jsou odsáty tukové přebytky. 

Pokud je prováděn klasický lifting paží, je řez veden od lokte do podpaží. V rozšířené variantě pak pokračuje řez až na hrudník až do úrovně podprsní rýhy. 

 

Po plastice valů paží

Operovaná oblast může být po výkonu oteklá, mohou se objevit modřiny a pacient někdy cítí bolest, kterou je možné tišit běžnými analgetiky. 

Stehy se používají vstřebatelné, není je tedy třeba odstraňovat. 

Pacient zůstává 1 až 2 dny po výkonu na klinice, záleží na pooperačním stavu a rozsahu zákroku. 

Pro zdárné hojení a optimální výsledek operace je důležité dodržovat svědomitě veškerá doporučení a rady operatéra. Nepřetržité nošení elastického prádla a šetření paží jsou prvním předpokladem úspěšné rekonvalescence. Je také důležité paže po dobu 2 až 3 týdnů po zákroku nezatěžovat a celkově dodržovat klidový režim. 

Velmi důležitá je také péče o jizvy. 

Péče o jizvy 

Řez je při klasické plastice paží veden od lokte do podpaží a jizva může mít individuální šířku a charakter. Podle stavu při rozšířené formě operaci může pokračovat až na hrudník. Správná péče o jizvy má podstatný vliv na to, jak budou paže vypadat po zahojení a jak estetický bude výsledek.  Proto je nutné, aby pacient péči o jizvy nezanedbal. 

Od 7.-10. dne po operaci odstraňujeme lepení a jizvy masírujeme a promazáváme. Při masáži tlačíme prstem na jizvu přibližně 15 – 30 vteřin takovou silou, až nehet prstu zbělá. Poté prst posuneme po jizvě o kousek vedle a opakujeme. Postupujeme takto po celé délce jizvy na obou pažích. Masáž opakujeme 4-5x denně. Pro snadnější masáž je možné použít mastný krém.  V případě, že společně s plastikou paží byla provedena i liposukce, je výhodné provádět masáž s použitím dřevěného či plastového válečku na těsto v celé oblasti liposukce.

Pro podporu hojení, zrání a změknutí jizvy lze aplikovat v lékárně dostupné silikonové plátky na krytí jizev nebo masti. 

Aby nedošlo k pigmentaci jizev, měly by jizvy zůstat chráněné před sluncem, a to minimálně 3 měsíce po operaci.

 

Možné komplikace po brachioplastice

Plastika paží je chirurgický zákrok a jako takový je spojena s obecnými riziky operace, které zahrnují zejména:

  • krvácení
  • infekce v ráně
  • zhoršené hojení 

Na co s své pacienty nejčastěji upozorňuji, jsou však nevzhledné jizvy. Byť jsou jizvy situovány do oblasti, která je nejméně viditelná, mohou být výrazné, hypertrofické, zarudlé. Je nutné být trpělivý, než jizvy vyzrají. Pokud bude problém přetrvávat, je možná korekce.  

Při nedodržení pooperačního režimu je výskyt těchto komplikací vyšší.

Všechny tyto typy komplikací jsou však řešitelné. Jakékoliv potíže by pacient měl neodkladně konzultovat s operatérem.

 

Kdy je výsledek vidět

Konečný efekt liftingu paží je zřejmý přibližně 6 měsíců po operaci, jakmile vyzrají jizvy a podkožní tkáň.

Související operace

Pacienti po významném úbytku váhy řeší často převisy nebo přebytky kůže i v jiných partiích než na pažích. Proto se brachioplastika často kombinuje se zákroky:

Pokud liftujeme více partií těla, označujeme zákrok jako Body lift.

Pokud si nejste jistí, jaký zákrok by byl vhodný pro Vás, domluvte si konzultaci u MUDr. Lhotského.

 

Rychlé informace

Anestezie: celková
Délka operace: 2 až 3 hodiny
Délka hospitalizace: 1 až 2 dny
Návrat do normálního života: po 2 až 3 týdnech

Po operaci paží

  • kompresní prádlo: 4 až 6 týdnů
  • klidový režim: 2 týdny
  • fyzické šetření: 4 týdny
  • sport: po 2 až 3 měsících
  • péče o jizvy

Termíny kontrol: po 7 dnech, následná kontrola za 6 týdnů od operace

Cena plastiky paží

Cena operace závisí zejména na rozsahu operace a na tom, zda došlo k pouhé plastice paží nebo současně i liposukci. Přesnou cenu operace vám sdělíme při první konzultaci.

Cena konzultace: 500 Kč

KONZULTACE