Operace očních víček​

Oči jsou důležitým komunikačním nástrojem každého z nás – vyjadřují naše emoce, jako je radost, nadšení, údiv, úlek nebo smutek. S postupem věku se ovšem může stát, že ačkoliv zažíváme emoce stále intenzivně, přátelé se ptají, zda nejsme smutní nebo unavení. Mohou za to většinou povislá horní víčka nebo případně tzv. pytle pod očima u dolních víček.

O operaci očních víček

Operace očních víček je jednou z nejčastějších operací v plastické chirurgii. Přestože se jedná o relativně nekomplikovaný a krátký zákrok, vyžaduje dlouhou operativní zkušenost lékaře, aby bylo dosaženo esteticky krásného a přirozeného výsledku.
Zda jste kandidátem na plastiku horních víček, dolních víček nebo na kombinaci obou, doporučí obvykle lékař po osobní konzultaci s pacientem. Jedná se o dva zákroky s jedním cílem – svěží mladistvý pohled a vzhled.

Kdy je čas na operaci očních víček

Kůže v oblasti očí je velmi jemná, a proto se na ní projevují vlivy stárnutí velmi brzy. Vlivem genetických dispozic, ale také životním stylem (spotřeba nikotinu, kvalita spánku, sluneční záření) se v určitém věku začnou v oblasti horních i dolních víček tvořit přebytky kůže, které působí jednak neesteticky, ale mohou způsobovat i zdravotní obtíže, jako jsou unavené oči nebo bolesti hlavy. To je většinou pravý moment na konzultaci s plastických chirurgem.

Před operací očních víček

kombinKonzultace s plastickým chirurgem je prvním krokem k vašim zářivým očím. Lékař pacienta vyslechne a zjistí jeho očekávání a přání v souvislosti s operací. Dále zanalyzuje oblast jeho očí, zejména míru kožního přebytku, tukové váčky, elasticitu kůže, a navrhne vhodnou metodu.
Pro optimální výsledek je vhodné, aby pacient 2 týdny před operací omezil nebo raději úplně vynechal kouření. Pokud užívá léky, které mají za následek ředění krve, jako je např. Acylpyrin, Alnagon, Anopyrin, Godasal, Aspirin, Mironal nebo Warfarin, je potřeba informovat operatéra a svého lékaře, a ti navrhnou úpravu jejich užívání.

Veškeré Pokyny před operací jsou k dispozici zde.

Jak probíhá plastická operace očních víček

V závislosti na indikaci lékaře lze provést operaci horních víček, operaci dolních víček nebo kombinaci obou. Zákrok probíhá zpravidla ambulantně. V případě rozsáhlejšího výkonu, zejména kombinace horních a dolních víček, je vhodné minimálně delší setrvání v klidu na klinice, případně pobyt přes noc, aby se předešlo pooperačnímu krvácení. Celkovou anestezii lze aplikovat po konzultaci s operatérem a anesteziologem v případech, kdy si to pacient buď výslovně přeje nebo pokud se jedná o složitější kombinovanou operaci.

Při zákroku lékař odstraní nadbytečnou kůži a zredukuje tukové váčky, které se předsunuly z oblasti očnic. Zkušený operatér dovede odstranit správné množství nadbytečné kůže, aby pacient po operaci neměl problém se zavíráním očí. Řez skalpelem vede lékař v případě horních víček v místě kožního záhybu víček tak, aby po operaci jizva nebyla vidět. Při operaci dolních víček vede jizva v linii těsně pod řasami a je tedy po zhojení také téměř neviditelná a skrytá v přirozené vrásce, která se zde nachází.
Po operaci většinou není třeba jizvy výrazněji krýt náplastí. Přilepujeme pouze okraje stehů a dále u dolních víček vylepujeme oblast tváře, aby se předešlo tahu za jizvu na dolním víčku. Náplasti přetrvávají na víčkách až do doby odstranění stehů.

Zvláštní technikou operace dolních víček je transkonjuktivální přístup. Při tomto přístupu se řez vede přes spojivku, tedy je skrytý a není vidět na kůži. Oko se při tomto přístupu chrání krytkou z plastu, aby nedošlo k jeho poškození. Tento přístup používám zpravidla při operaci v celkové anestezii, ale je možné ho provést i v anestézii lokální. Velkou výhodou je, že jizva není viditelná na kůži a současně se nepoškozuje nijak kruhový oční sval. Tento sval je významný pro pevnost víčka z dlouhodobého hlediska a v případě jeho narušení může být sval oslaben a do budoucna může dojít k zaokrouhlení okraje víčka, viditelnosti bělma a případně i dalším problémům. Tyto se projeví s velkou latencí mnoha let a mohou si vyžádat i další obtížnou rekonstrukci. Proto je ve světě transkonjuktivální přístup preferovaný, i když pro mnohé pacienty je obtížně představitelný. Pokud současně při operaci nenarušíme kruhový oční sval, dá se oblast doplňkově a volitelně vylepšit přenosem vlastního tuku a tím dosáhnout ještě lepšího výsledku. Proto mou preferovanou technikou, zejména pro mladé pacienty, kteří nemají velký nadbytek kůže, je kombinace transkonjuktiválního přístupu s fatgraftingem. V případě kožního nadbytku pak doplňujeme malou resekci kožní tak, aby se kůže vypnula aniž bychom narušili kruhový oční sval. Tyto kombinované výkony provádíme v celkové anestezii. 

 

Pooperační péče po blefaroplastice

Vzhledem k tomu, že plastika víček je ve většině případů vedena v lokální anestezii, může pacient několik hodin po zákroku odejít, většinou s doprovodem, do domácí péče. Je však vhodné zajistit si odvoz, protože pacient může cítit lehký diskomfort v oblasti očí a jeho zorné pole může být díky náplastem omezeno. Pokud operace proběhla v celkové anestezii, zůstává pacient hospitalizován do dalšího dne.

Během prvních dní doporučujeme operovaná místa opatrně přes čistý kus tkaniny několikrát denně chladit ledem. Tímto způsobem minimalizujete možný otok a modřiny, a také podporujete rychlé a optimální hojení ran. Otoky a modřiny zmizí zpravidla nejpozději po týdne od operace.

Již přibližně 3 dny po operaci je pacient plně schopný účastnit se společenského života, případně se vrátit do práce, jen musí počítat s tím, že rány budou přibližně týden přelepené náplastmi a mohou přetrvávat jemné otoky nebo modřiny.

Přibližně 7.den odstraní lékař stehy.
Sportovní a fyzickou zátěž doporučujeme v závislosti na kondici pacienta po 2-4 týdnech od operace.

Výsledek operace

Konečný výsledek operace je zřejmý cca po 3 měsících.

Možné komplikace

Operace očních víček je pro zkušeného plastického chirurga relativně rutinní záležitostí. Jedná se o výkon zpravidla v místní anestezii, což samo o sobě eliminuje rizika spojená s jinak složitějšími zákroky. Pokud pacient dodržuje instrukce operatéra o pooperační péči, tj. chrání si oblast očí a masíruje jizvy, jsou rizika nežádoucích účinků extrémně nízká. Pokud by přeci jen nastala, pacient kontaktuje operatéra.

Péče o jizvy

Operace očních víček je velmi šetrná i co se následného zjizvení týče – lékař vede řezy přirozenými místy ohybu, tj. v oblasti záhybu horního víčka při horní blefaroplastice a v linii řas při dolní blefaroplastice. Jizvy se tedy skryjí a jsou viditelné jen několik týdnů až měsíců po operaci. Mohou být zpočátku jemně zarudlé, zarudnutí časem zmizí.

10. den po operaci očních víček doporučujeme začít s masáží jizvy: prstem zatlačíme na jizvu cca 30 sekund, poté prst po jizvě posuneme a tlak opakujeme. Takto postupujeme po celé jizvě několikrát denně. Je možné použít mastný krém. V žádném případě však nesmí dojít k tahání za jizvu, aby se rána neotevřela.

2-3 měsíce po operaci by pacient měl intenzivně chránit oblast očí před slunečním zářením, aby jizvy nepigmentovaly (neztmavly). Vhodné jsou sluneční brýle, ale zejména ochranný slunečný krém s UV50+ (lze zakoupit v lékárně).

Související zákroky

Pokud si přejete jen mírnou rejuvenaci obličeje pomocí méně invazivních metod, pak lze aplikovat injekční výplně, které vyplní vrásky a kůži přirozeně vypnou. Dalším doplňujícím zákrokem je aplikace botulotoxinu, jehož účinkem je redukce mimiky obličejových svalů, a tím omezení vzniku vrásek.

V případě, že naopak pociťujete potřebu zásadnějšího zákroku, např. pokud je kůže Vašeho obličeje povolená, tvoří se syslíky a celkově si připadáte unaveně, pak lze zvážit facelift klasickou technikou SMAS nebo pomocí techniky Deep Plane Facelift.

Pro více informací si domluvte konzultaci. 

Rychlé informace

Anestezie: lokální
Délka operace: 30 až 60 minut
Návrat do normálního života: po 3 až 7 dnech
Sport: po 2 až 4 týdnech

Po operaci

Omezení po operaci:

  • 1 týden bez TV, PC, čtení
  • po 3-5 dnech návrat do společenského života (s mírnými omezeními)
  • po 2 týdnech líčení
  • po 2-4 týdnech sport (v závislosti na kondici)

Opatření:

  • ledování, spaní na zádech, klidový režim
  • obvazy očí první týden na noc
  • odstranění stehů – po 1 týdnu

Termíny kontrol: po 7 dnech vytažení stehů, následná kontrola za 6 týdnů

Péče o jizvy

Od 10. dne po operaci masáže jizvy: prstem zatlačíme na jizvu cca 30 sekund, poté prst po jizvě posuneme a tlak opakujeme. Takto postupujeme po celé jizvě několikrát denně. Je možné použít mastný krém. V žádném případě však nesmí dojít k tahání za jizvu, aby se rána neotevřela.

2 až 3 měsíce po operaci: intenzivní ochrana oblasti očí před slunečním zářením, aby jizvy nepigmentovaly (neztmavly). Vhodné jsou sluneční brýle, ale zejména ochranný slunečný krém s UV50+ (lze zakoupit v lékárně).

Cena operace očních víček

Cena plastické operace očních víček záleží na mnoha faktorech – rozsah operace, hospitalizace, typ anestezie apod. Cena operace samotných horních víček nebo samotných dolních víček je samozřejmě nižší než cena celkové operace. Přesnou cenu operace vám sdělíme po první konzultaci, ze které výše uvedené parametry vyplynou.

Cena konzultace: 500 Kč

Recenze

Jolana B.

Brow lift, Facelift, Operace očních víček

Pan doktor Lhotský a sestřičky si zaslouží hodnocení 10 z 10. Profesionální, lidský přístup s příjemným humorem a prostředím. Kdo váhá ať se nebojí. Přímý Brow lift obočí v Vysokém byla trefa do černého. Zdravím a pozdravuji s díky B.

 


Zdroj: Google

Eva G.

Operace očních víček

Mockrát děkuji za profesionální a rychlý esteticky zákrok ve Vysokém nad Jizerou koncem února 2024. Operace horních víček a další dny absolutně bez bolesti. Všechen personál moc milý, klinika nemá chybu. Všem vřele doporučuji – neváhejte a udělejte si radost ! Merci 🙂


Zdroj: Google

Edita V.

Operace očních víček

Každý z nás má obavy před operačním výkonem. Obavy však z Vás opadnou profesionálním přístupem pana doktora a sestřiček. Kvalitu lze poznat především o konání. Mohu jen doporučit- především výsledkem jeho operativního výkonu……


zdroj: Osobní hodnocení

Sylva G.

Operace očních víček

Určitě doporučuji, přístup úžasný, se zákrokem jsem také velice spokojená.


zdroj: Osobní hodnocení

Janinka M.

Operace očních víček

Trápil mě unavený vzhled a padající víčko, které mi vadilo nejen z estetického hlediska, ale obtěžovalo mě i po fyzické stránce, kdy se dotýkalo řas, obzvláště když jsem byla unavená. Operaci víček jsem odkládala, protože jsem se bála nepřirozeného výsledku a vykulených očí. Pan doktor >>>


zdroj: Osobní hodnocení

Sylva G.

Operace očních víček

Určitě doporučuji, přístup úžasný ze zákroku jsem také velice spokojená.


zdroj: Osobní hodnocení

Hanka K.

Operace očních víček

Zákrok vrchní víčka naprosto profesionální a při mém zbytečném strachu to byl výkon od všech 😊


zdroj: Osobní hodnocení

Lubomír

Operace očních víček

Nechal jsem si upravit horní víčka. Přístup sestřičky i pana doktora byl velmi vstřícný a profesionální. Po měsíci od zákroku se cítím velmi dobře. Lubomír


zdroj: Estheticon.cz

Jaromír L.

Operace očních víček

Veľmi pekne ďakujem za operáciu dolných viečok. Pan MUDr. Lhotský predviedol perfektnú operáciu, s ktorou som nadmieru spokojný. Ešte raz vrela vďaka celému zdravotníckému kolektívu.


zdroj: Osobní doporučení

Kellys

Operace očních víček

Nedávno jsem u pana doktora Lhotského podstoupila operaci horních očních víček. S výsledkem jsem velmi spokojená! Doporučila bych tento zákrok všem co mají problémy s touto partií, protože >>>

 


zdroj: Estheticon.cz

Michaela P.

Operace očních víček

Moc a moc dekuji dr Lhotskemu za vyborne odvedenou praci, delal mi plastiku vicek, bolest jsem nemela ani pri operaci ani potom, mam deset dni po zakroku, jedna mala modrina, ktera uz ani neni videt, proste nadhera, doporucuji, jeste jednou moc dekuji


zdroj: Ústav chirurgie ruky

Martina Lukášková

Operace očních víček

Před měsícem jsem podstoupila plastiku horních víček u MUDr. Radka Lhotského v Trutnově. Moc jsem se zákroku obávala, ale bylo to zbytečné. Pan doktor je profesionál s laskavým a milým přístupem. Vše mi podrobně vysvětlil a po celou dobu operace se mnou hovořil >>>


zdroj: Chirurgická ambulance Trutnov

Alice

Operace očních víček

Byla jsem na operaci očních víček v Trutnově v chirurgické ordinaci u MUDr Radka Lhotského. Chtěla bych velmi poděkovat za perfektní přístup a velmi kvalitně provedenou práci. Jsem velmi spokojená a pokud bych měla někomu doporučit operaci, tak jedině dr Lhotského. >>>


zdroj: Estheticon.cz

Ladis

Operace očních víček

Pan doktor Lhotský mi operoval horní víčka. Je to kapacita ve svém oboru. Naprostá spokojenost, perfektní přístup jak od pana doktora, tak od sestřičky paní Horákové. Oběma moc děkuji, a přeji mnoho úspěchů do budoucna. D. Lad. MB


zdroj: Estheticon.cz

Mmartmar

Operace očních víček

Pár let jsem přemýšlela o operaci horních víček,kterou jsem už opravdu potřebovala. Jsem moc ráda,že jsem si vybrala pana doktora Lhotského. Perfektní přístup,profesionalita a ochota. Výborně odvedená práce pana doktora. Jsem velmi spokojená ☺


zdroj: Estheticon.cz

Jana479994

Operace očních víček

Nedávno jsem byla na operaci u pana doktora. Trošku jsem se bála hojení, jizev…Je mi 63 let, takže si uvědomuju, že veškeré hojení atd. je pro tělo, kůži mnohem horší než u mladších generací. Můj názor…Každopádně ten výsledek…Krása. Měla jsem pod očima kruhy, >>>


zdroj: Estheticon.cz

KONZULTACE