Asymetrie prsou

Ačkoliv se o tom příliš nemluví, téměř žádná žena nemá zcela symetrická prsa. U některých žen je asymetrie sotva postřehnutelná, jiné se výrazným rozdílem ve velikosti obou ňader velmi trápí. Jemné disproporce lze skrýt použitím vhodné podprsenky, co ale dělat, když je rozdíl větší, kdy jednu až dvě velikosti neschováte?

Operace asymetrie prsou

Kdo je kandidátem pro operaci asymetrie prsou

Asymetrie prsou, stejně jako jiných částí těla, je normální. Různý stupeň asymetrie prsou postihuje většinu žen. Bývá vrozený a výraznější se stává po kojení nebo váhovém přírůstku. Někdy může být příčinou úraz nebo onemocnění.

Operace asymetrie řeší nejčastěji rozdíl ve velikosti prsou, někdy také odlišný tvar nebo nesouměrnou polohu dvorců či bradavek.

Pokud je rozdíl významný a pro ženu znamená psychickou zátěž, je vhodné vyhledat plastického chirurga.

Ženy, které mají za sebou těhotenství a porod, by měly s operací počkat 6 měsíců po ukončení kojení, až se prsa stabilizují. Ženy, které teprve rodinu plánují, by se měly se svým plastickým chirurgem poradit, do jaké míry je možné, že operace asymetrie ovlivní budoucí možnost kojení.

Před operací asymetrie prsou

Každá asymetrie je jiná – někdy je jeden prs větší než druhý, jindy pozorujeme odlišný tvar, v některých případech má žena dvorce jinak velké nebo nesymetricky uložené. Proto je důležitou součástí přípravy na operaci osobní konzultace s lékařem, kdy lékař pacientku důkladně vyšetří a v závislosti na indikaci navrhne operační metodu. Jestliže je součástí výkonu vložení implantátů, domluví se lékař s pacientkou na jejich velikosti tak, aby došlo k požadovanému odstranění asymetrie a zároveň ke splnění očekávání pacientky ohledně budoucího tvaru a velikosti poprsí.

Obr.: Nákres před operací asymetrie prsů

Během konzultace obdrží pacientka také veškeré informace o zákroku, o metodě operace, možných komplikacích a o tom, jak by měla probíhat rekonvalescence. Pacientka se také dozví, jak by se měla na operaci připravit, zejména s ohledem na předoperační vyšetření, včetně mamologického vyšetření, úpravu užívání některých léků a také přerušení kouření. Pacientka dostane Pokyny k nástupu na operaci v písemné podobě k podrobnému prostudování. Nástup na operaci je možný výhradně v dobrém zdravotním stavu.

Jak lze asymetrii prsou řešit

Metoda odstranění asymetrie prsou vychází z indikace. Prakticky jsou možné následující postupy:

 • Vložení dvou implantátů o různých velikostech pro vyrovnání velikosti prsů
 • Vložení jednoho implantátu a modelace druhého prsu tak, aby oba prsy měly stejný tvar a velikost
 • Zmenšení jednoho prsu a domodelování druhého
 • Použití vlastního tuku
 • Úprava velikosti a/nebo polohy prsních dvorců

Po operaci asymetrie prsou

Pooperační péče se liší v závislosti na provedeném výkonu. Pacientka odchází zpravidla druhý den po operaci a po odstranění drénů do domácí péče. Jizvy jsou přelepeny sterilními náplastmi. Stehy se dnes používají zpravidla vstřebatelné a není je třeba vyndávat.

Pokud je součástí výkonu vložení implantátů, jsou prsa zprvu překryta elastickým obinadlem, které se po několika dnech nahradí kompresní podprsenkou, jejímž úkolem je udržet správnou polohu implantátů do doby jejich úplné stabilizace.

Jestliže byla asymetrie korigována vlastním tukem, zůstávají prsa po operaci naopak volně, aby nedošlo ke kompresi a nežádoucímu vstřebání tuku, které by znehodnotilo výsledný efekt operace.

Pacientka by si měla alespoň týden po operaci zajistit klidový režim, vyhnout se namáhavé fyzické aktivitě a zvedání těžkých břemen. Je doporučeno spát v poloze na zádech a vyhýbat se předklonům a pohybům zatěžujícím prsní svaly.

Případné otoky a hematomy odezní do 3 týdnů po operaci. Pacientka může několik dní po zákroku cítit bolesti, které bývají o něco větší v případě, že byl vložen implantát. Není to nic neobvyklého a lze je tišit běžně dostupnými analgetiky.

Běžné činnosti, jako je práce v kanceláři, lze začít provozovat druhý týden po operaci. Méně náročné fyzické aktivity od třetího týdne po výkonu. Se sportem může pacientka začít opět měsíc po operaci.

Je důležité vyhnout se však asi měsíc působení slunečních paprsků, jizvy je třeba chránit před sluncem tři měsíce.

Lékař pacientku obvykle pozve na kontrolu týden po operaci, další kontrola se uskuteční 6 týdnů od výkonu. Po jakékoliv operaci prsou by žena pravidelně měla podstupovat kontroly v mamologické poradně, jednou ročně na klinice.

Obr.: Ilustrace těžké asymetrie prsou, kterou jsme řešili modelací a redukcí pravého prsu pro dosažení objemové symetrie s levou stranou. Vlevo pak byla provedena periareolární modelace s posunem bradavky a dvorce dovnitř. Pro nedostatek kůže na zevní straně prsu  byla částečně použita kůže z oblasti hrudníku. Výsledná symetrie dle měření je téměř 100% – jediný změřitelný rozdíl je 0,5 cm nesrovnalost výše bradavek, která je dána mírným rozšířením levého dvorce.

Jizvy po odstranění asymetrie prsou

Výsledek operace je dán do velké míry kvalitou a důsledností správné pooperační péče a rekonvalescence. Aby estetický efekt operace nerušily pooperační jizvy, doporučuji od 14. dne po operaci svým pacientkám masáže jizev. Jedná se o tlakové masáže. Správný postup je následující:

Bříškem prstu přitlačíme na 15 vteřin jizvu takovou silou, až nehet prstu částečně vybledne. Pak posuneme prst o kousek vedle a opakujeme. Postupujeme takto po celé délce jizvy. Celý proces provádíme 5x denně. Pro snadnější masáž lze použít mastný krém. Pozor, přes jizvy se nepřejíždí.

V lékárně dostupné silikonové plátky na krytí jizev nebo masti mohou přispět k rychlejšímu vyzrání a změknutí jizvy, takže jizva bývá dříve méně nápadná.

Komplikace po operaci asymetrie prsou

Třebaže je současná medicína na vysoké úrovni a vyberete si zkušeného operatéra, může při operaci dojít je komplikacím.

Komplikace se při a po operaci v určitém, i když v malém procentu vyskytují. Mohou vzniknout i přesto, že péče byla poskytnuta řádně, lékaři a ostatní zdravotnický personál neporušil žádné své povinnosti a zdravotní péče byla poskytnuta v souladu s dostupnými poznatky lékařské vědy. Pacientka je o možných komplikacích a rizicích informována ještě před vlastním výkonem. Je dobré si uvědomit, že vyšší riziko komplikací mají pacienti nedodržující pokyny lékaře.

Případné komplikace jsou spojené nejčastěji s hojením ran a jedná se např. o infekce, krvácení, neprokrvení tkáně v místě operace nebo vývoj jizev.

Někdy může dojít ke komplikacím spojeným s implantátem, resp. s reakcí organizmu na vložený implantát. Může se jednat o kapsulární kontrakturu, rupturu, změny bradavky a její citlivosti nebo změnu pozice implantátu. Více o možných komplikacích pojednáváme zde.

Všechny tyto typy komplikací jsou však řešitelné a je důležité je včas konzultovat s lékařem.

Rychlé informace

Anestezie: celková
Délka operace: 1 hodina
Délka hospitalizace: 1 den
Návrat do normálního života: po 1 týdnu
Stehy: vstřebatelné
Termíny kontrol: po 7 dnech, následná kontrola za 6 týdnů od operace

Typy asymetrií prsou

 • rozdílná velikost prsů
 • tvar prsů
 • velikost dvorců
 • nesymetricky ložené dvorce

Řešení asymetrie prsou

 • vložení různě velkých implantátů
 • vložení implantátu a modelace
 • zmenšení jednoho prsu a domodelování druhého
 • použití vlastního tuku
 • úprava velikosti a/nebo polohy prsních dvorců

Po operaci

 • spaní na zádech v prvních dnech po operaci
 • sprchování: po 5 dnech
 • lehká bolestivost: až 10 dní po operaci
 • kancelářská práce: po 1 týdnu
 • sport: po 4 týdnech

Cena operace

Cena odstranění asymetrie prsou je určena metodou a rozsahem operace. Jiná bude u korekce pozice dvorců, jiná u vyrovnání velikosti prsou pomocí implantátů nebo vlastního tuku. Ve většině případů se jedná o estetickou neboli kosmetickou úpravu, kterou zdravotní pojišťovny nehradí. Některé pojišťovny operaci kryjí pouze v případě, že je prováděna jednostranná redukční mammoplastika, tedy zmenšuje se větší prs tak, aby se tvarem a velikostí přiblížil prsu menšímu a tím odstranil jednostrannou zátěž na krční a hrudní páteř. Přesnou cenu s vámi rád zkonzultuji při osobním setkání.

Cena konzultace: 500 Kč

Před a po

Recenze

Andrea K.

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Ze dne na den jsem se rozhodla po 13ti letech pro reaugmentaci u pana Dr. Lhotského a nemohla jsem udělat lépe! Má první augmentace se moc nepovedla,každé prso bylo už od pohledu jiné, jedno šlo nahoru a druhé dolů… >>>


zdroj: Estheticon

Alice

Breast lift, Bruststraffung, Modelace prsou

Great surgeon and even better result after breast lift surgery. I was hesitating first but I am happy I have chosen Dr. Lhotsky and Forme clinic for my new breasts.


Zdroj: Estheticon

Andy

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Reaugmentace v prosinci 2021 – pana doktora jsem si vybrala dle recenzí a jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Velká spokojenost, výsledek super, prsa jsou hezčí než poprvé před deseti lety. Rekonvalescence s minimální bolestí. Rozhodovala jsem se cca dva roky, >>>


Zdroj: Osobní doporučení

Jana M.

Botulotoxin, Modelace prsou, Zvětšení prsou

U pana dr. Lhotského jsem byla na operaci zvětšení prsou s modelací ve Vysokém nad Jizerou a pravidelně k němu jezdím i na botox. S výsledky jeho práce jsem moc spokojená. Mám prsa, která jsem si vždycky přála, už se za ne nestydím!:) Botulotoxin mi aplikuje tak, >>>


Zdroj: Google

Anet

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Jsem týden od operace – augmentace a modelace prsou. Už teď mohu říct, že s prací pana doktora jsem maximálně spokojená. Opravdu má moc šikovné ručičky. Milý pan doktor, kdykoliv potřebuji, zodpoví mi na mé otázky. Za mě mohu jen doporučit.


zdroj: Estheticon.cz

Dominika

Lipofilling prsou, Modelace prsou

Po šesti týdnech od modelace prsou a zvětšení vlastním tukem, mám opravdu pěkná přirozená prsa. Je potřeba  počítat s tím, že opravdu hodně bolí místa po odběru tuku, ale rekonvalescence je rychlá a já už s klidem můžu nazout běžecké boty:) Viděla jsem teď >>>


zdroj: Osobní doporučení

Tereza776434

Breast augmentation with lift, Brusvergrösserung mit Straffung, Modelace prsou, Zvětšení prsou

Mockrát děkuji panu doktorovi, že mi splnil můj sen 🙂 Konečně mám krásná prsa, za která se nemusím stydět. Pan doktor je úžasný 🙂 Podstoupila jsem augmentaci vč. modelace s anatomickými implantáty Mentor a nikdo, opravdu nikdo, se mě nezeptal, zda-li mám >>>


zdroj: Estheticon.cz

Andrea749020

Bruststraffung, Modelace prsou

Spokojena nad míru. Skvělý přístup pana doktora, při konzultaci, před zákrokem a i po následná péče po zákroku.

 


zdroj: Estheticon.cz

KONZULTACE