Modelace prsou​

Každá žena chce být krásná. K tomu patří i pevné poprsí, které je symbolem vitality a mládí. Zároveň jsou však ženy vystaveny v průběhu života zásadním tělesným změnám souvisejícím i s jejich rolí matky, jež se výrazně projevují na vzhledu jejich prsou. Není divu, že mnoho žen touží po udržení krásného pevného tvaru prsou a rozhodnou se pro modelaci, která jim pomůže navrátit původní mladistvý tvar prsou a tím i přispěje k harmonizaci celkové siluety.

Modelace prsou

(mammaplastika, mastopexe)

Kdy přistoupit k modelaci prsou

Mammaplastiku podstupují zpravidla ženy, které jsou spokojeny s velikostí svých ňader, ale nevyhovuje jim jejich tvar – mají povislá (tzv. ptóza prsou) nebo prázdná prsa např. po kojení, těhotenství, po menopauze nebo po výrazném váhovém úbytku. Během těchto procesů dochází totiž ke změnám velikosti prsní žlázy, která se zvětšuje a následně zmenšuje. Kůže, která nemá dostatečnou elasticitu, se nepřizpůsobí a vznikne tak disproporce mezi velikostí žlázy a plošným rozměrem kůže. Prsa ochabnou. Doprovodným jevem těchto změn mohou být i strie a celkově horší kvalita kůže v oblasti prsou. Současně se zpevněním prsou lze také řešit esteticky tvar prsních dvorců.

Modelaci prsou lze podstoupit i před ukončením plánování rodiny, tj. pokud žena plánuje mít v budoucnu děti.

Kombinované operace prsou

V případě, že pacientce kromě tvaru nevyhovuje i velikost poprsí, lze kombinovat modelaci se zmenšením prsou, pokud jsou prsa zároveň příliš velká a způsobují zdravotní komplikace jako např. bolesti zad. Kombinace modelace je ale také možná se zvětšením prsou pomocí implantátů případně s doplněním objemu prsou vlastním tukem pacientky, kdy má pacientka malá a opticky prázdná prsa a touží po jejich zvětšení. V obou případech se jedná o náročnější výkony, které je nutné předem detailně konzultovat s operatérem.

Modelace prsou - MUDr. Radek Lhotský

Před operací

Před plánovaným výkonem je důležité během osobní konzultace s plastickým chirurgem podrobně prodiskutovat veškeré aspekty operace. Lékař si vyslechne přání a očekávání pacientky, zhodnotí danou indikaci a navrhne konkrétní postup a metodu operace.

Celkový dobrý zdravotní stav pacientky je základním předpokladem úspěšné modelace prsou.

Pacientka obdrží během konzultace veškeré nutné informace, přesto, pokud by měla pocit, že ji pro správné rozhodnutí nějaká informace chybí, měla by se na ně, třeba i později, doptat. Před samotnou operací dostane pacientka podrobné Pokyny k nástupu na operaci, které obsahují informace o užívání léků před operací a potřebných předoperačních vyšetřeních včetně mamologického.

Kouření doporučujeme před operací omezit nebo nejlépe úplně vysadit. Kuřačky jsou totiž vystaveny výrazně vyššímu riziku závažných chirurgických komplikací a zároveň může mít kouření negativní vliv na průběh anestezie a následné zotavení.

Pacientka by měla pamatovat i na to, že po operaci nebude moci nějaký čas vykonávat náročnou fyzickou práci, zvedat těžké předměty a zatěžovat prsní sval. Pomoc v domácnosti by si měly zajistit zejména ženy s malými dětmi.

V den operace se pacientka dostaví na lačno (min 6 hodin), lékař provede fotodokumentaci a zakreslí linie potřebné pro správné uskutečnění zákroku.

Jak probíhá modelace prsou

Modelace probíhá v celkové anestezii a trvá zpravidla 2 až 3 hodiny. Obecně existuje několik různých technických postů, které se běžně pro lifting prsou používají. Pro kterou se operatér rozhodne, záleží na výchozím tvaru a velikosti prsou, žádaného pooperačního výsledku a preferenci operatéra.

Ve většině případů modelace prsou se dvorec s bradavkou kruhově obřízne a ponechá se na části prsní žlázy. V dolním pólu prsu se vytvoří lalok prsní žlázy, kterým se vypodloží dvorec a tím se vylepší projekce prsu a vyplní se částečně oblast dekoltu (vlastní tkáň zde působí jako implantát). Dvorec s bradavkou se posunuje o několik centimetrů směrem nahoru a tkáň prsu se kolem tělesa žlázy a laloku jakoby „zabalí“. Výsledná jizva na prsu má většinou tvar obráceného T (nebo také „kotvy“). K odvádění sekretu z rány se při operaci zavádějí drény. Ty se odstraňují několik dnů po operaci.

O konkrétním způsobu operace zvoleném ve Vašem případě Vás poučí Váš operatér.

 

Bezuzlová vlákna

Při vybraných výkonech používám ve vybraných indikacích vstřebatelná bezuzlová vlákna, která umožnují zkrátit dobu operace a dosáhnout lepšího estetického výsledku. Jedná se o nový druh šicího materiálu používaný i v jiných medicínských oborech. Díky drobným ostnům vlákna nevyžadují vázání uzlů (samodržný systém), které mohou narušovat hojení rány. Pevnost v tahu vlákna je současně rovnoměrně rozložena po celé jeho délce, což zaručuje pevnější a bezpečnější uzávěr rány, a tím i dosažení esteticky příznivější finální jizvy. U komplexnějších zákroků, jako např. u modelace prsů, je možné při použití bezuzlových vláken dosáhnout významné úspory času a zkrátit tak délku operačního výkonu. Čím kratší pak je doba celkové anestezie, tím menší riziko operace pro pacienta.

A o to mi především jde – bezpečné operace a estetická dokonalost.

MUDr. Radek Lhotský

Po modelaci prsou

Po operaci zůstává pacientka 1 až 2  dny na klinice. Může pociťovat určitou bolest v operované oblasti, často se objeví podlitiny a prsa jsou bezprostředně po výkonu oteklá. Několik týdnů po výkonu bude prsům zřejmě chybět původní citlivost na dotek. To všechno jsou však stavy, které zpravidla pominou.

Před propuštěním do domácí péče jsou vyměněny obvazy a proti bolesti doporučeny tlumící léky. Drény jsou vyňaty 3. až 4. den po operaci. Stehy jsou většinou samovstřebatelné a není je tedy třeba odstraňovat.

Pooperační režim a péče

Výsledek modelace prsou je do velké míry dán tím, jak poctivě pacientka dodržuje pooperační režim a doporučení lékaře v době hojení a rekonvalescence.

Sprchování je možné 3. den po operaci případně po vyjmutí drénů. Bílé náplasti zůstanou na ráně 14 dní, sprchováním se neodlepí. Rány desinfikujte bezbarvým sprejem (např. Cutasept, Octenisept).

Po zákroku užívejte doporučené tablety ke zmírnění pooperačních bolestí, případně antibiotika nebo další léky doporučené lékařem.

Elastické kompresní prádlo doporučujeme nosit 6 týdnů 24hodin denně, zejména při chůzi a tělesných aktivitách.

Je nutné dodržovat přísný fyzický klid po dobu alespoň 14 dní, kdy by pacientka měla eliminovat jakékoliv namáhavější činnosti, které zatěžují prsní sval, jako je zvedání těžších břemen, uklízení nebo luxování. S omezenou fyzickou aktivitou je možné začít již po měsíci, sportovní pauza by měla trvat alespoň 2 měsíce.

Kancelářská práce a řízení automobilu je možné po cca 1 týdnu, pokud ustoupí nejintenzivnější bolesti.

Na pooperační kontroly se pacientka dostaví obvykle po týdnu od operace a pak po 6 týdnech, následné kontroly určí lékař.

Péče o jizvy

Jizvy po modelaci prsou se většinou dobře hojí, ale je vhodné jim věnovat určitou péči:

Od cca 14. dne po operaci jizvy masírujeme a promazáváme. Masáž probíhá tak, že prstem tlačíme na jizvu přibližně 15 vteřin takovou silou, až lůžko prstu zbělá. Poté prstem posuneme o kousek vedle a opakujeme. Postupujeme takto po celé délce jizvy na obou prsech. Masáž opakujeme cca 5x denně. Pro snadnější masáž je možné použít mastný krém.

Pozor však, po jizvě se nepřejíždí, aby nedošlo k jejímu narušení.

Aby nedošlo k pigmentaci jizev, měly by jizvy zůstat chráněné před sluncem, a to minimálně 3 měsíce po operaci.

Možné komplikace a rizika při modelaci prsou

Modelace prsou je operace jako každá jiná, a proto se mohou vyskytnout komplikace, které ošetřující lékař není schopen přes veškerá preventivní opatření předvídat. Jedná se např. o krvácení, infekci v operační ráně, neprokrvení tkání (ischemie) v operačním okolí, reakce na léky, dezinfekci nebo šicí a obvazový materiál.

Mezi specifické komplikace můžeme zařadit pooperační asymetrii tvaru a velikosti prsů. Dále pooperační zatvrdliny a uzly v prsní žláze, někdy bolestivé a dlouhodobě přetrvávající. Někdy je po operaci zhoršená citlivost prsních bradavek, části nebo celých prsních dvorců, případně části kůže v okolí jizvy. Zhoršení citlivosti je obvykle dočasné, ale může být i trvalé. Dalšími komplikacemi jsou dlouhodobé bolesti prsů a zhoršení anebo ztráta schopnosti kojit po operaci.

Většina komplikací se dá dobře řešit revizní operací s odstupem (alespoň 6 měsíců až 1 rok).

Výsledek modelace prsou

Zpevněná prsa získají svou konečnou podobu přibližně po 6 měsících od operace. Samozřejmě na ně i nadále bude působit gravitace a další změny, které stály za jejich původním ochabnutím. Může tedy dojít k opětovnému poklesu nebo změně tvaru, avšak velmi individuálně na základě kvality kůže, konkrétních změn hmotnosti pacientky, věku apod. Zákrok lze případně opakovat.

Cena operace

Cena operace závisí zejména na rozsahu operace a na tom, zda došlo jen ke zpevnění prsou nebo byla prsa zároveň zmenšena či zvětšena. Dále také od délky hospitalizace apod. Přesnou cenu operace vám sdělíme po první konzultaci, ze které výše uvedené parametry vyplynou.

Rychlé informace

Anestezie: celková
Délka operace: 2 až 3 hodiny
Délka hospitalizace: 2 až 3 dny
Návrat do normálního života: po 2 týdnech

Co je příčinou ochablých prsou

 • redukce váhy nebo četné váhové změny
 • těhotenství a kojení
 • hormonální změny
 • menopauza
 • přibývající věk
 • vývojové vady

Co získám modelací prsou

 • zpevnění prsou
 • zdvižení povislých prsou (lifting)
 • korekce prsních dvorců
 • evtl. korekce vpáčených bradavek

Po operaci

Omezení po operaci

 • zvedání těžkých předmětů
 • fyzická námaha
 • kancelářská práce a řízení automobilu: po 1 týdnu
 • sport: po 6-8 týdnech sport (v závislosti na kondici)

Pooperační prádlo: 6 týdnů

Termíny kontrol: po 7 dnech, následná kontrola za 6 týdnů od operace

Bezuzlová vlákna

Pro větší bezpeční pacienta a estetickou dokonalost.

Při vybraných výkonech používám ve vybraných indikacích vstřebatelná bezuzlová vlákna, která umožnují zkrátit dobu operace a dosáhnout lepšího estetického výsledku. Tento nový druh šicího materiálu nevyžaduje vázání uzlů, které mohou narušovat hojení rány. Pevnost v tahu vlákna je rovnoměrně rozložena po celé jeho délce. Dovedu tak podstatně zkrátit dobu operačního výkonu a tím i pobyt pacienta v anestezii. Čím kratší pak je doba celkové anestezie, tím menší riziko operace pro pacienta.

Cena operace

Cena modelace prsou závisí zejména na rozsahu operace a na tom, zda došlo jen ke zpevnění prsou nebo byla prsa zároveň zmenšena či zvětšena. Dále také od délky hospitalizace apod. Přesnou cenu operace vám sdělíme po první konzultaci, ze které výše uvedené parametry vyplynou.

Cena konzultace: 500 Kč

Recenze

Andrea K.

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Ze dne na den jsem se rozhodla po 13ti letech pro reaugmentaci u pana Dr. Lhotského a nemohla jsem udělat lépe! Má první augmentace se moc nepovedla,každé prso bylo už od pohledu jiné, jedno šlo nahoru a druhé dolů… >>>


zdroj: Estheticon

Alice

Breast lift, Bruststraffung, Modelace prsou

Great surgeon and even better result after breast lift surgery. I was hesitating first but I am happy I have chosen Dr. Lhotsky and Forme clinic for my new breasts.


Zdroj: Estheticon

Andy

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Reaugmentace v prosinci 2021 – pana doktora jsem si vybrala dle recenzí a jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Velká spokojenost, výsledek super, prsa jsou hezčí než poprvé před deseti lety. Rekonvalescence s minimální bolestí. Rozhodovala jsem se cca dva roky, >>>


Zdroj: Osobní doporučení

Jana M.

Botulotoxin, Modelace prsou, Zvětšení prsou

U pana dr. Lhotského jsem byla na operaci zvětšení prsou s modelací ve Vysokém nad Jizerou a pravidelně k němu jezdím i na botox. S výsledky jeho práce jsem moc spokojená. Mám prsa, která jsem si vždycky přála, už se za ne nestydím!:) Botulotoxin mi aplikuje tak, >>>


Zdroj: Google

Anet

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Jsem týden od operace – augmentace a modelace prsou. Už teď mohu říct, že s prací pana doktora jsem maximálně spokojená. Opravdu má moc šikovné ručičky. Milý pan doktor, kdykoliv potřebuji, zodpoví mi na mé otázky. Za mě mohu jen doporučit.


zdroj: Estheticon.cz

Dominika

Lipofilling prsou, Modelace prsou

Po šesti týdnech od modelace prsou a zvětšení vlastním tukem, mám opravdu pěkná přirozená prsa. Je potřeba  počítat s tím, že opravdu hodně bolí místa po odběru tuku, ale rekonvalescence je rychlá a já už s klidem můžu nazout běžecké boty:) Viděla jsem teď >>>


zdroj: Osobní doporučení

Tereza776434

Breast augmentation with lift, Brusvergrösserung mit Straffung, Modelace prsou, Zvětšení prsou

Mockrát děkuji panu doktorovi, že mi splnil můj sen 🙂 Konečně mám krásná prsa, za která se nemusím stydět. Pan doktor je úžasný 🙂 Podstoupila jsem augmentaci vč. modelace s anatomickými implantáty Mentor a nikdo, opravdu nikdo, se mě nezeptal, zda-li mám >>>


zdroj: Estheticon.cz

Andrea749020

Bruststraffung, Modelace prsou

Spokojena nad míru. Skvělý přístup pana doktora, při konzultaci, před zákrokem a i po následná péče po zákroku.

 


zdroj: Estheticon.cz

KONZULTACE