Lipofilling – aplikace tuku

Tuk je tělu vlastní materiál a zcela přirozená složka. Často ale přebývá tam, kde se nám nehodí, a naopak chybí někde jinde. Zákrok nazývaný lipofilling neboli také fattransfer lapí dvě mouchy jednou ranou: nechtěný tuk v jedné části odsaje a přenese jej do prsou, rtů, vrásek nebo hýždí.

Aplikace vlastního tuku

(lipofilling, lipografting, lipomodeling, fatgrafting, fattransfer, transplantace tuku)

Pro které části těla lze využít vlastní tuk

Tuk, jako materiál tělu vlastní, má široké uplatnění při estetické korektuře různých oblastí těla. Liposukcí se odsaje z místa, kde je ho nadbytek, a tenkými kanylami vpraví do míst, kde je požadovaný větší objem. O která místa se jedná?

Menší množství tuku aplikujeme pro zvětšení rtů, výplně některých obličejových vrásek, kruhů pod očima nebo korekturu menších nerovností v obličeji a na těle.

Větší množství tuku lze využít zejména při zvětšení prsou, pokud žena preferuje tento způsob před augmentací silikonovými implantáty. Vlastní tuk je výborným pomocníkem také při kompozitní operaci prsou, kdy se jím optimalizuje výsledek, jako např. dotvarování prsou do přirozené kapkovité formy nebo doplnění v místech okrajů implantátu.

Obr.: příklad aplikace vlastního tuku v oblasti prsou, modelace prsou s augmentací

Jak probíhá přenos vlastního tuku

Lipofilling se provádí v místní nebo celkové anestézii, zpravidla v závislosti na toleranci pacienta a rozsahu odběru. Jedná se o metodu, kdy se přenáší vlastní tuková tkáň z odběrového místa do místa aplikace.

Z drobného kožního řezu na břiše nebo stehnech se provede infiltrace liposukčním roztokem, který obsahuje adrenalin a lokální anestetikum. Pak lékař z vybrané oblasti odebere potřebné množství tuku, který speciálním způsobem připraví k aplikaci. Následně tuto tkáň aplikuje injekcí do vybrané oblasti.

Přenesená tuková tkáň se vhojuje a částečně vstřebává po aplikaci. Přežití buněk po přenosu je závislé na tom, jak rozsáhlé je zpočátku zajištění výživy buňkám z okolního tkáňového moku v místě aplikace. Současně dochází ke zvýšení prokrvení a růstu nových cév, které zajistí trvalé přežití buněk. Než k tomu dojde, část přenesených tukových buněk odumře. Buňky, které tuto fázi přežijí, přetrvají již trvale. K ustálení těchto objemových změn dochází zpravidla po 3-4 měsících.

Při lipofillingu se většinou aplikuje mírně větší objem tuku, aby bylo dosaženo požadovaného efektu i navzdory popsanému poklesu objemu. Jelikož je míra vstřebání tuku nepředvídatelná, je vhodné přenos zopakovat. Zkušenosti ukazují, že alespoň jedno doplnění je vhodné u téměř každého většího přenosu tukové tkáně (například do prsou).

Speciální metodou přenosu vlastního tuku je nanofat grafting.

Obr.: Příklad lipofillingu v oblasti zápěstí. Zde je případ 53 leté pacientky, která podstoupila opakovanou léčbu injekčními kortikoidy pro bolesti v oblasti zápěstí (DeQuervainova nemoc) a lokte. Opakované injekce způsobily atrofii podkožní tkáně, která byla značně bolestivá. Provedli jsme aplikaci vlastního tuku pacientky do dané oblasti, po které atrofie i bolesti vymizely. Výsledek na fotografii je po 1 roce.

Po operaci

Objem se může měnit při změnách hmotnosti, a to kladně i záporně, protože buňky si zachovávají své vlastnosti tak, jako měly v místě odběru, tedy se plní i vyprazdňují tukem. Při změnách hmotnosti se tedy v místě aplikace může objevit nerovnost. Ta je pak nejvíce zřetelná v oblastech na obličeji, hlavně kolem očí.

Po lipofillingu je vhodné místa, kam byl tuk aplikovýn, udržovat v teple, aby byly vytvořeny ideální podmínky pro  vhojení tuku. Je vhodné dbát na zdravou a vydatnou výživu a dostatečný pitný režim. V žádném případě nedoporučujeme držet dietu, úbytek živin by se mohl projevit i v místě transferu tuku. Je vhodné zajistit si na jeden až dva týdny po operaci klidový režim bez fyzické námahy.

 

Rádi byste vylepšili některou část svého těla a odmítáte tělu nevlastní implantáty a preparáty? Pak jste správným kandidátem pro lipofilling.  

Rychlé informace

Anestezie: celková
Délka operace: 2-3 hodiny
Délka hospitalizace: 2-3 dny
Návrat do normálního života: po 2 týdnech

Využití vlastního tuku v estetice

 • zvětšení prsou vlastním tukem
 • zvětšení rtů vlastním tukem
 • vyhlazení vrásek
 • odstranění kruhů pod očima
 • výplň propadlých tváří
 • vyrovnání tělesných asymetrií

Nanofat grafting

Nanofat grafting je speciální metoda přenosu vlastního tuku, při které využíváme kmenové buňky. Více v blogu

 

Výhody lipograftingu

 • přírodní výplňový materiál
 • nízké riziko komplikací
 • krátká nekomplikovaná rekonvalescence
 • přirozený efekt
 • druhotný liposukční efekt
 • možnost opakovaných korekcí

Nevýhody vlastního tuku

 • nepředvídatelný výsledek
 • vstřebatelnost části implantovaného tuku

Jak se chovat po lipotransferu

 • udržovat v teple místa aplikace
 • přiměřená fyzická aktivita
 • zdravá výživa
 • dostatečný pitný režim
 • omezení po operaci: dle bolesti a rozsahu modřin

Termíny kontrol: 7 dní a 6 týdnů po operaci

Cena lipofillingu

Cena přenosu vlastního tuku se odvíjí zejména od lokality, kam je tuk transplantován a v návaznosti na to od rozsahu transferu. Vliv má také typ anestezie. Přesnou cenu operace vám sdělíme po první konzultaci, ze které výše uvedené parametry vyplynou.

Cena konzultace: 500 Kč

Před a po

Recenze

Andrea K.

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Ze dne na den jsem se rozhodla po 13ti letech pro reaugmentaci u pana Dr. Lhotského a nemohla jsem udělat lépe! Má první augmentace se moc nepovedla,každé prso bylo už od pohledu jiné, jedno šlo nahoru a druhé dolů… >>>


zdroj: Estheticon

Alice

Breast lift, Bruststraffung, Modelace prsou

Great surgeon and even better result after breast lift surgery. I was hesitating first but I am happy I have chosen Dr. Lhotsky and Forme clinic for my new breasts.


Zdroj: Estheticon

Andy

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Reaugmentace v prosinci 2021 – pana doktora jsem si vybrala dle recenzí a jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Velká spokojenost, výsledek super, prsa jsou hezčí než poprvé před deseti lety. Rekonvalescence s minimální bolestí. Rozhodovala jsem se cca dva roky, >>>


Zdroj: Osobní doporučení

Jana M.

Botulotoxin, Modelace prsou, Zvětšení prsou

U pana dr. Lhotského jsem byla na operaci zvětšení prsou s modelací ve Vysokém nad Jizerou a pravidelně k němu jezdím i na botox. S výsledky jeho práce jsem moc spokojená. Mám prsa, která jsem si vždycky přála, už se za ne nestydím!:) Botulotoxin mi aplikuje tak, >>>


Zdroj: Google

Anet

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Jsem týden od operace – augmentace a modelace prsou. Už teď mohu říct, že s prací pana doktora jsem maximálně spokojená. Opravdu má moc šikovné ručičky. Milý pan doktor, kdykoliv potřebuji, zodpoví mi na mé otázky. Za mě mohu jen doporučit.


zdroj: Estheticon.cz

Dominika

Lipofilling prsou, Modelace prsou

Po šesti týdnech od modelace prsou a zvětšení vlastním tukem, mám opravdu pěkná přirozená prsa. Je potřeba  počítat s tím, že opravdu hodně bolí místa po odběru tuku, ale rekonvalescence je rychlá a já už s klidem můžu nazout běžecké boty:) Viděla jsem teď >>>


zdroj: Osobní doporučení

Tereza776434

Breast augmentation with lift, Brusvergrösserung mit Straffung, Modelace prsou, Zvětšení prsou

Mockrát děkuji panu doktorovi, že mi splnil můj sen 🙂 Konečně mám krásná prsa, za která se nemusím stydět. Pan doktor je úžasný 🙂 Podstoupila jsem augmentaci vč. modelace s anatomickými implantáty Mentor a nikdo, opravdu nikdo, se mě nezeptal, zda-li mám >>>


zdroj: Estheticon.cz

Andrea749020

Bruststraffung, Modelace prsou

Spokojena nad míru. Skvělý přístup pana doktora, při konzultaci, před zákrokem a i po následná péče po zákroku.

 


zdroj: Estheticon.cz

KONZULTACE