Kompozitní zvětšení prsou​

Použití pouhého vlastního tuku pro zvětšení prsou naráží v praxi na limity určené vstřebatelností této tělu vlastní tkáně. Proto jsou stále nejčastější volbou pro vylepšení dámského dekoltu silikonové implantáty, které poskytují dnes již takřka neomezené možnosti co do tvaru či velikosti. U velmi štíhlých žen s tenkou kůží a absencí podkožního tuku však může být při snaze splnit touhu po větších prsou efekt nepřirozený. Použitím kombinace implantátu a vlastního tuku, kdy tuk obalí a skryje přechod mezi implantátem a podkožím, docílíme požadované velikosti při zachování naprosté přirozenosti.

Kombinace implantátu a vlastního tuku 

Pro koho je kompozitní augmentace určena

Případů, kdy ženám doporučuji kombinaci vlastního tuku a implantátu, je několik:

 • Velmi štíhlé ženy – vkládáme-li implantát pod žlázu, může u žen s nedostatek tuku v podkoží dojít ke zviditelnění okraje implantátu, a to zejména v oblasti dekoltu. Vlastní tuk nerovnost vyplní a okraj implantátu skryje.
 • Anatomický tvar prsou při aplikaci kulatého implantátu – existují případy, kdy je vhodnější kulatý implantát, a to buď na přání pacientky nebo pro eliminaci možné rotace implantátu v důsledku nesprávné pooperační rekonvalescence. Pokud je zvolen kulatý implantát a žena si přitom přeje anatomický tvar prsou, lze pro domodelování použít vlastní tuk. (O volbě implantátu pojednávám v článku Výběr prsních implantátů.)
 • Vpáčený hrudník – je-li hrudník vpadlý, implantáty prohlubeň zpravidla ještě více zdůrazní. Tuk aplikovaný do meziprsní rýhy tuto deformitu vyrovná, rýha je méně hluboká, zúží se a tvar poprsí je tak více přirozený.

Před operací

Součástí úspěšné estetické operace je podrobná konzultace, během ní lékař s pacientkou rozebere možnosti výkonu s ohledem na konkrétní indikaci a přání pacientky. V oblasti indikace se jedná o analýzu tukové tkáně pro odběr, kvalitu kůže, tělesné proporce, velikost prsní žlázy apod. Lékař s pacientkou vyberou vhodný implantát, zejména jeho velikost a tvar, lékař doporučí vhodnou metodu a oblasti pro odběr tukové tkáně.

Pacientka obdrží též detailní Pokyny před operací.

Průběh plastiky prsou implantáty a vlastním tukem

Kompozitní zvětšení prsou provádíme zpravidla v celkové anestezii. Zákrok trvá přibližně 1,5 až 2 hodiny. Na rozdíl od zvětšení prsou silikonovými implantáty je navíc prováděna liposukce, odsátí tuku, a jeho následný přenos do prsou.

Postup operace je následující:

 • Odběr tukové tkáně

Místo odběru tuku je určeno během konzultace s pacientkou a může být ovlivněno přáním pacientky. Bývá jím zpravidla bříško, stehna nebo boky. Množství odsátého tuku nemusí být pro účely kompozitní operace příliš velké, ale i tak může pacientce umožnit estetické konturování požadované oblasti. Tuk se vyčistí, odstředí a připraví k transplantaci.

 • Vložení silikonových implantátů

Implantáty volíme při kompozitní operaci zpravidla o něco málo menší než při operaci bez použití vlastního tuku, protože část konečného objemu prsou bude tvořena tukem.

 • Přenos vlastního tuku

Připravený tuk je tenkými kanylami většinou z oblasti dvorce aplikován do vyznačených oblastí tak, aby překryl okraje implantátu, doplnil rýhu mezi prsy nebo vytvaroval prs do požadovaného anatomického tvaru.

O samotné technice přenosu vlastního tuku se dočtete také v textu Lipofilling nebo Zvětšení prsou vlastním tukem.

Možné komplikace

Jelikož se jedná o operaci jako každou jinou, mohou se vyskytnout komplikace, které ošetřující lékař není schopen přes veškerá preventivní opatření předvídat.

Při kompozitní augmentaci prsou mohou nastat podobné komplikace jako v případě pouhé augmentace implantáty. Použitím vlastního tuku ovšem eliminujeme riziko viditelnosti okraje implantátu. Mohou nastat i některé komplikace spojené s liposukcí a přenosem vlastního tuku. Při precizním výběru zkušeného operatéra, důkladné konzultaci a správné pooperační péči, jsou však rizika komplikací minimální.

Pooperační režim a péče

Pacientka odchází do domácí péče zpravidla druhý den po operaci. Před propuštěním jsou většinou odstraněny drény. Na cestu domů je dobré si zajistit odvoz.

Stehy používáme vstřebávací, proto není nutné je odstraňovat.

Rány desinfikujte bezbarvým sprejem (např. Cutasept, Octenisept).

Pacientka by si měla minimálně na týden po operaci zajistit klidový režim. To znamená zejména vyvarovat se větší fyzické aktivity, ležení na břiše či na boku, práci v předklonu, uklízení, luxování, vzpažení nebo zvedání těžkých břemen nebo dokonce dětí. Je možné, že pacientka bude unavená a bude více odpočívat. Případné bolesti lze tišit běžnými analgetiky.

Sprchovat je možné od třetího pooperačního dne, popř. po odstranění drénů. Bílé náplasti zůstanou na ráně 14 dní, sprchováním se neodlepí.

Kancelářská práce a řízení automobilu je možné po cca 1 týdnu, pokud ustoupí nejintenzivnější bolesti. Sport doporučujeme až po 6 týdnech od operace, švihové sporty jako tenis, squash a golf až po třech měsících.

Je důležité nosit 24 h denně po dobu alespoň 4 až 6 týdnů speciální elastickou podprsenku, aby se stabilizovala poloha implantátů. Dále pak 2 týdny alespoň přes den.

Spát je vhodné na zádech v obložení polštářů, aby se zamezilo rotaci nebo destabilizaci implantátu nekontrolovaným nočním otáčením, a to, pokud možno 3 měsíce po operaci.

Všem pacientkám kladu na srdce, že pooperační péče a zodpovědný přístup těsně po operaci mají zásadní podíl na konečném vzhledu zvětšených prsou. Mezi to patří i správná péče o jizvy.

 

Máte zájem poradit se, zda by kompozitní operace byla vhodná právě pro Vás? Domluvte si konzultaci, rád s Vámi proberu možnosti estetického vylepšení Vašich prsou.

Rychlé informace

Anestezie: celková
Délka operace: 1,5 – 2 hodiny
Délka hospitalizace: 1 den
Návrat do normálního života: po týdnu

Kdy přistoupit ke zvětšení prsou implantáty a vlastním tukem

 • pro přirozený tvar prsou
 • velmi štíhlá žena
 • anatomický tvar i při použití kulatého implantátu (nerotuje)
 • pro ženy s vpáčeným hrudníkem

Jak se chovat po operaci

Dostatečná výživa
Pooperační prádlo: 4 až 6 týdnů
Omezení po operaci:

 • klidový režim 1 týden
 • zvedání těžkých předmětů
 • fyzická námaha
 • po 1 týdnu kancelářská práce a řízení automobilu
 • po 6 až 8 týdnech sport (v závislosti na kondici)

Termíny kontrol: po 1 týdnu, po 6 týdnech

Cena operace

Do kalkulace ceny kompozitního zvětšení prsou vstupuje více parametrů: volba implantátů, rozsah prováděné liposukce, délka hospitalizace. Přesnou cenu operace vám sdělíme při první konzultaci.

Cena konzultace: 500 Kč

Recenze

Andy

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Reaugmentace v prosinci 2021 – pana doktora jsem si vybrala dle recenzí a jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Velká spokojenost, Číst dál


Zdroj: Osobní doporučení

PMR

Zvětšení prsou

V říjnu jsem podstoupila augmentaci prsou, Mentor anatom 330ml, chtěla jsem hlavně přirozená prsa a celou dobu jsem si nebyla jistá velikostí Číst dál


Zdroj: Estheticon

Katarzyna S.

Zvětšení prsou

I was very lucky that the operation was performed by Dr. Lhotský. I am very happy, the breasts look great, like a teenager’s. A very professional and friendly doctor. I recommend to everyone.


Zdroj: Personal recommendation

Jeannie

Zvětšení prsou

I have very good experience with Dr Lhotsky. He was very kind and helped me to find the best solution for my aesthetic problem. I am very happy with the result and also everyone at Forme clinic was very friendly and helpful.


Zdroj: Estheticon.com

Jana M.

Botulotoxin, Modelace prsou, Zvětšení prsou

U pana dr. Lhotského jsem byla na operaci zvětšení prsou s modelací ve Vysokém nad Jizerou a pravidelně k němu jezdím i na botox. S výsledky Číst dál


Zdroj: Google

Anet

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Jsem týden od operace – augmentace a modelace prsou. Už teď mohu říct, že s prací pana doktora jsem maximálně spokojená. Opravdu má moc šikovné ručičky. Milý pan doktor, Číst dál


zdroj: Estheticon.cz

Pavlína

Zvětšení prsou

U pana doktora Lhotského jsem absolvovala augmentaci prsou. Pan doktor je velmi citlivý, empatický člověk a odborník na svém místě. Je evidentní, že svou Číst dál


zdroj: Osobní doporučení

Key

Zvětšení prsou

Podstoupila jsem u pana doktora Lhotského augmentaci prsou a upřímně jsem nemohla zvolit lepšího operatéra. Prsa mám nádherná, jizvy jsou krásné, Číst dál


zdroj: Estheticon.cz

Silonka

Zvětšení prsou

Chtěla bych zde velmi vychválit pana MUDr. Lhotského. Před měsícem jsem byla na augmentaci ve Vysokým. Pan doktor již při konzultaci byl velmi milý  a vše vysvětlil. V den operace Číst dál


zdroj: Estheticon.cz

Kelly

Zvětšení prsou

Po velmi dobré zkušenosti s panem doktorem, jsem se rozhodla u něj podstoupit i augmentaci prsou. Musím říct, že pan doktor Lhotský je opravdu kapacita ve svém oboru Číst dál


zdroj: Osobní doporučení

Jana

Zvětšení prsou

O zvětšení prsou jsem se rozhodovala hodně dlouho. Trápila mě malá, povislá prsa. Operace jako takové jsem se ani nebála, Číst dál


zdroj: Chirurgická ambulance Trutnov

Michaela300

Zvětšení prsou

Pana doktora Lhotského vřele doporučuji, profesionální a milý přístup. Velikost a tvar prsou jsem nechala na panu doktorovi (silikonové implantáty, objem 255ml). Číst dál


zdroj: Estheticon.cz

Poptávka konzultace

  Podrobné informace k Ochraně osobních dat najdete zde