Kompozitní zvětšení prsou​

Použití pouhého vlastního tuku pro zvětšení prsou naráží v praxi na limity určené vstřebatelností této tělu vlastní tkáně. Proto jsou stále nejčastější volbou pro vylepšení dámského dekoltu silikonové implantáty, které poskytují dnes již takřka neomezené možnosti co do tvaru či velikosti. U velmi štíhlých žen s tenkou kůží a absencí podkožního tuku však může být při snaze splnit touhu po větších prsou efekt nepřirozený. Použitím kombinace implantátu a vlastního tuku, kdy tuk obalí a skryje přechod mezi implantátem a podkožím, docílíme požadované velikosti při zachování naprosté přirozenosti.

Kombinace implantátu a vlastního tuku 

Pro koho je kompozitní augmentace určena

Případů, kdy ženám doporučuji kombinaci vlastního tuku a implantátu, je několik:

 • Velmi štíhlé ženy – vkládáme-li implantát pod žlázu, může u žen s nedostatek tuku v podkoží dojít ke zviditelnění okraje implantátu, a to zejména v oblasti dekoltu. Vlastní tuk nerovnost vyplní a okraj implantátu skryje.
 • Anatomický tvar prsou při aplikaci kulatého implantátu – existují případy, kdy je vhodnější kulatý implantát, a to buď na přání pacientky nebo pro eliminaci možné rotace implantátu v důsledku nesprávné pooperační rekonvalescence. Pokud je zvolen kulatý implantát a žena si přitom přeje anatomický tvar prsou, lze pro domodelování použít vlastní tuk. (O volbě implantátu pojednávám v článku Výběr prsních implantátů.)
 • Vpáčený hrudník – je-li hrudník vpadlý, implantáty prohlubeň zpravidla ještě více zdůrazní. Tuk aplikovaný do meziprsní rýhy tuto deformitu vyrovná, rýha je méně hluboká, zúží se a tvar poprsí je tak více přirozený.

Kompozitní zvětšení prsou kombinací vlastního tuku a implantátu - ilustrační obrázek

Před operací

Součástí úspěšné estetické operace je podrobná konzultace, během ní lékař s pacientkou rozebere možnosti výkonu s ohledem na konkrétní indikaci a přání pacientky. V oblasti indikace se jedná o analýzu tukové tkáně pro odběr, kvalitu kůže, tělesné proporce, velikost prsní žlázy apod. Lékař s pacientkou vyberou vhodný implantát, zejména jeho velikost a tvar, lékař doporučí vhodnou metodu a oblasti pro odběr tukové tkáně.

Pacientka obdrží též detailní Pokyny před operací.

Průběh plastiky prsou implantáty a vlastním tukem

Kompozitní zvětšení prsou provádíme zpravidla v celkové anestezii. Zákrok trvá přibližně 1,5 až 2 hodiny. Na rozdíl od zvětšení prsou silikonovými implantáty je navíc prováděna liposukce, odsátí tuku, a jeho následný přenos do prsou.

Postup operace je následující:

 • Odběr tukové tkáně

Místo odběru tuku je určeno během konzultace s pacientkou a může být ovlivněno přáním pacientky. Bývá jím zpravidla bříško, stehna nebo boky. Množství odsátého tuku nemusí být pro účely kompozitní operace příliš velké, ale i tak může pacientce umožnit estetické konturování požadované oblasti. Tuk se vyčistí, odstředí a připraví k transplantaci.

 • Vložení silikonových implantátů

Implantáty volíme při kompozitní operaci zpravidla o něco málo menší než při operaci bez použití vlastního tuku, protože část konečného objemu prsou bude tvořena tukem.

 • Přenos vlastního tuku

Připravený tuk je tenkými kanylami většinou z oblasti dvorce aplikován do vyznačených oblastí tak, aby překryl okraje implantátu, doplnil rýhu mezi prsy nebo vytvaroval prs do požadovaného anatomického tvaru.

O samotné technice přenosu vlastního tuku se dočtete také v textu Lipofilling nebo Zvětšení prsou vlastním tukem.

Možné komplikace

Jelikož se jedná o operaci jako každou jinou, mohou se vyskytnout komplikace, které ošetřující lékař není schopen přes veškerá preventivní opatření předvídat.

Při kompozitní augmentaci prsou mohou nastat podobné komplikace jako v případě pouhé augmentace implantáty. Použitím vlastního tuku ovšem eliminujeme riziko viditelnosti okraje implantátu. Mohou nastat i některé komplikace spojené s liposukcí a přenosem vlastního tuku. Při precizním výběru zkušeného operatéra, důkladné konzultaci a správné pooperační péči, jsou však rizika komplikací minimální.

Pooperační režim a péče

Pacientka odchází do domácí péče zpravidla druhý den po operaci. Před propuštěním jsou většinou odstraněny drény. Na cestu domů je dobré si zajistit odvoz.

Stehy používáme vstřebávací, proto není nutné je odstraňovat.

Rány desinfikujte bezbarvým sprejem (např. Cutasept, Octenisept).

Pacientka by si měla minimálně na týden po operaci zajistit klidový režim. To znamená zejména vyvarovat se větší fyzické aktivity, ležení na břiše či na boku, práci v předklonu, uklízení, luxování, vzpažení nebo zvedání těžkých břemen nebo dokonce dětí. Je možné, že pacientka bude unavená a bude více odpočívat. Případné bolesti lze tišit běžnými analgetiky.

Sprchovat je možné od třetího pooperačního dne, popř. po odstranění drénů. Bílé náplasti zůstanou na ráně 14 dní, sprchováním se neodlepí.

Kancelářská práce a řízení automobilu je možné po cca 1 týdnu, pokud ustoupí nejintenzivnější bolesti. Sport doporučujeme až po 6 týdnech od operace, švihové sporty jako tenis, squash a golf až po třech měsících.

Je důležité nosit 24 h denně po dobu alespoň 4 až 6 týdnů speciální elastickou podprsenku, aby se stabilizovala poloha implantátů. Dále pak 2 týdny alespoň přes den.

Spát je vhodné na zádech v obložení polštářů, aby se zamezilo rotaci nebo destabilizaci implantátu nekontrolovaným nočním otáčením, a to, pokud možno 3 měsíce po operaci.

Všem pacientkám kladu na srdce, že pooperační péče a zodpovědný přístup těsně po operaci mají zásadní podíl na konečném vzhledu zvětšených prsou. Mezi to patří i správná péče o jizvy.

 

Máte zájem poradit se, zda by kompozitní operace byla vhodná právě pro Vás? Domluvte si konzultaci, rád s Vámi proberu možnosti estetického vylepšení Vašich prsou.

Rychlé informace

Anestezie: celková
Délka operace: 1,5 – 2 hodiny
Délka hospitalizace: 1 den
Návrat do normálního života: po týdnu

Kdy přistoupit ke zvětšení prsou implantáty a vlastním tukem

 • pro přirozený tvar prsou
 • velmi štíhlá žena
 • anatomický tvar i při použití kulatého implantátu (nerotuje)
 • pro ženy s vpáčeným hrudníkem

Jak se chovat po operaci

Dostatečná výživa
Pooperační prádlo: 4 až 6 týdnů
Omezení po operaci:

 • klidový režim 1 týden
 • zvedání těžkých předmětů
 • fyzická námaha
 • po 1 týdnu kancelářská práce a řízení automobilu
 • po 6 až 8 týdnech sport (v závislosti na kondici)

Termíny kontrol: po 1 týdnu, po 6 týdnech

Cena operace

Do kalkulace ceny kompozitního zvětšení prsou vstupuje více parametrů: volba implantátů, rozsah prováděné liposukce, délka hospitalizace. Přesnou cenu operace vám sdělíme při první konzultaci.

Cena konzultace: 500 Kč

Recenze

Olga S.

Zvětšení prsou

V květnu jsem u Vás podstoupila augmentaci prsou a chtěla bych Vám moc poděkovat za skvělou práci. 🙂 Prsa jsem měla po skoro 6ti letech kojení ve stavu, kdy jsem se sama sobě nelíbila, a teď po operaci se cítím skvěle, vlastně lépe jak před dětmi. Baví mě se oblékat a >>>


zdroj: Osobní hodnocení

Andrea K.

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Ze dne na den jsem se rozhodla po 13ti letech pro reaugmentaci u pana Dr. Lhotského a nemohla jsem udělat lépe! Má první augmentace se moc nepovedla,každé prso bylo už od pohledu jiné, jedno šlo nahoru a druhé dolů… >>>


zdroj: Estheticon

PayaMosi

Zvětšení prsou

Dlouhé roky jsem uvažovala o zvětšení prsou, jen jsem si nebyla jistá tím, koho si mám vybrat. Přála jsem si přirozená prsa, která by ladila k mým tělesným proporcím. A tak jsem svá prsa svěřila do rukou opravdového profesionála – MUDr. Lhotského. Společně jsme vybrali anatomické >>>


zdroj: Estheticon

Veronika F.

Zvětšení prsou

Moje zkušenost s klinikou Forme clinic se nese ve velice kladném duchu. Podstoupila jsem zde zvětšení prsou (augmentaci). V první řadě jsem hledala lékaře, který bude na stejné vlně, jak já. Prošla jsem několik klinik a zakotvila u pana doktora Lhotského. Je neuvěřitelný profesionál, naslouchal mým představám a sám přispěl svým >>>


zdroj: Google

Pavlína M.

Zvětšení prsou

Ráda bych se podělila o své nadšení z mé operace prsou ve Formé Clinic v Praze. Trvalo mi roky, než jsem se rozhoupala, kde mám augmentaci podstoupit. Po prostudování mnoha recenzí a zkušeností od jiných klientů jsem se objednala na konzultaci k MUDr. Lhotskému, se kterým jsem již měla zkušenosti s operacemi >>>


zdroj: Google

Hayley Bowfield

Breast augmentation, Brustvergrößerung, Zvětšení prsou

Forme Clinic was recommended to me by a friend (who had undergone eyelid surgery) when I was looking for a doctor to operate on my breasts. I didn’t hesitate and made an appointment with Dr Lhotsky. He is an amazing surgeon and person as well. Everything was explained to me at the consultation, which was online. All >>>


source: Google

Aimee

Breast augmentation, Brustvergrößerung, Zvětšení prsou

My experience with Dr Lhotsky was great. He was very professional and courteous. The breast augmentation surgery was performed under general anesthesia and I felt completely comfortable upon waking up. The nurses were also kind and caring. The result exceeded my expectations.


zdroj: Estheticon

Emedy

Breast augmentation, Brustvergrößerung, Zvětšení prsou

Great Surgeon, great results! After the breast augmentation my results turned out great. He is a great surgeon, very polite and honest. The size of my breasts is perfect and the wounds healed nice. The care at the clinic was exceptional.


Source: Estheticon

Andy

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Reaugmentace v prosinci 2021 – pana doktora jsem si vybrala dle recenzí a jsem ráda, že jsem se tak rozhodla. Velká spokojenost, výsledek super, prsa jsou hezčí než poprvé před deseti lety. Rekonvalescence s minimální bolestí. Rozhodovala jsem se cca dva roky, >>>


Zdroj: Osobní doporučení

PMR

Zvětšení prsou

V říjnu jsem podstoupila augmentaci prsou, Mentor anatom 330ml, chtěla jsem hlavně přirozená prsa a celou dobu jsem si nebyla jistá velikostí (bála jsem se, aby nebyly moc veliké), tak jsem to nechala na odborníkovi 🙂 K panu Lhotskému jsem se rozhodla jít hlavně kvůli tomu, >>>


Zdroj: Estheticon

Jana M.

Botulotoxin, Modelace prsou, Zvětšení prsou

U pana dr. Lhotského jsem byla na operaci zvětšení prsou s modelací ve Vysokém nad Jizerou a pravidelně k němu jezdím i na botox. S výsledky jeho práce jsem moc spokojená. Mám prsa, která jsem si vždycky přála, už se za ne nestydím!:) Botulotoxin mi aplikuje tak, >>>


Zdroj: Google

Anet

Modelace prsou, Zvětšení prsou

Jsem týden od operace – augmentace a modelace prsou. Už teď mohu říct, že s prací pana doktora jsem maximálně spokojená. Opravdu má moc šikovné ručičky. Milý pan doktor, kdykoliv potřebuji, zodpoví mi na mé otázky. Za mě mohu jen doporučit.


zdroj: Estheticon.cz

Pavlína

Zvětšení prsou

U pana doktora Lhotského jsem absolvovala augmentaci prsou. Pan doktor je velmi citlivý, empatický člověk a odborník na svém místě. Je evidentní, že svou práci má velmi rád a umí… Konzultace  se nesla v přátelském duchu, diskuze, prostor na dotazy. Operační výkon, >>>


zdroj: Osobní doporučení

Key

Zvětšení prsou

Podstoupila jsem u pana doktora Lhotského augmentaci prsou a upřímně jsem nemohla zvolit lepšího operatéra. Prsa mám nádherná, jizvy jsou krásné, hojení jde velmi dobře a pan doktor je moc sympatický, milý a starostlivý. Moc moc moc děkuji a všem jen doporučuji!!! >>>


zdroj: Estheticon.cz

Silonka

Zvětšení prsou

Chtěla bych zde velmi vychválit pana MUDr. Lhotského. Před měsícem jsem byla na augmentaci ve Vysokým. Pan doktor již při konzultaci byl velmi milý  a vše vysvětlil. V den operace jsme vše ještě prokonzultovali. To, že jsem neměla velké pooperační >>>


zdroj: Estheticon.cz

Kelly

Zvětšení prsou

Po velmi dobré zkušenosti s panem doktorem, jsem se rozhodla u něj podstoupit i augmentaci prsou. Musím říct, že pan doktor Lhotský je opravdu kapacita ve svém oboru s naprosto profesionálním  přístupem. Mockrát děkuji jemu i celému personálu ve Vysokém nad >>>


zdroj: Osobní doporučení

Jana

Zvětšení prsou

O zvětšení prsou jsem se rozhodovala hodně dlouho. Trápila mě malá, povislá prsa. Operace jako takové jsem se ani nebála, ale spíš jestli se povede a s výsledkem budu spokojená. To byl můj největší strach. Teď jediné, čeho lituji je, že mi to moje rozhodování trvalo >>>


zdroj: Chirurgická ambulance Trutnov

Tereza776434

Breast augmentation with lift, Brusvergrösserung mit Straffung, Modelace prsou, Zvětšení prsou

Mockrát děkuji panu doktorovi, že mi splnil můj sen 🙂 Konečně mám krásná prsa, za která se nemusím stydět. Pan doktor je úžasný 🙂 Podstoupila jsem augmentaci vč. modelace s anatomickými implantáty Mentor a nikdo, opravdu nikdo, se mě nezeptal, zda-li mám >>>


zdroj: Estheticon.cz

Michaela300

Zvětšení prsou

Pana doktora Lhotského vřele doporučuji, profesionální a milý přístup. Velikost a tvar prsou jsem nechala na panu doktorovi (silikonové implantáty, objem 255ml). Prsa jsou krásná a vypadají přirozeně. Operace proběhla ve Vysokém nad Jizerou, kde byl moc milý a ochotný personál.


zdroj: Estheticon.cz

KONZULTACE