Prsní silikonové implantáty a jejich výběr

Dnes již mnoho žen před plánovaným zvětšením prsů zvažuje pečlivě výběr implantátů. A ten je velmi široký. Pokud se již rozhodnete pro zvětšení poprsí pomocí implantátů na rozdíl od zvětšení vlastním tukem, existuje teoreticky volba mezi silikonovými a tzv. solnými, což jsou implantáty se silikonovým obalem naplněné fyziologickým roztokem. Ty ovšem nejsou v Evropě běžné a nejčastěji se používají silikonové prsní implantáty. Jaké druhy silikonových implantátů tedy existují?

Typy silikonových prsních implantátů

V zásadě existují 2 typy implantátů – kulaté a anatomické. Jejich volba záleží zejména na představě a přání pacientky, jak by měl vypadat její dekolt. Svou roli hrají i fyziognomické predispozice pacientky.

Anatomické implantáty mají tvar kapky – jsou dole silnější a nahoře plošší, stejně jako prs. Vytvoří o něco přirozenější tvar prsou. Jejich nevýhodou je, že může dojít k jejich rotaci, což se projeví na vzhledu prsu.

Kulaté implantáty naopak toto riziko eliminují (kulatý tvar je stejný, i když rotuje). Mají ho v oblibě ženy, které si přejí poněkud plnější, někdy i na pohled „umělejší“, dekolt.

 

Velikost implantátů

Každý implantát je třírozměrné těleso, které má svou šířku, výšku a profil, neboli také projekci. U kulatých implantátů je šířka i výška stejná a jednotlivé implantáty se liší jen profilem. U anatomických implantátů je to trochu složitější, protože existuje více kombinací výšky, šířky a profilu, takže máme nepřeberné množství kombinací, a tedy i objemů implantátů. Z toho jasně vyplývá, že tak často udávaný objem implantátu je údaj značně nepřesný a nelze jím specifikovat ideální implantát.

Také se nedá říci, že pro dosažení určité velikosti prsou, např. C, je u výchozí velikosti prsou, např. A, vždy potřeba stejně velký implantát. Volbu velikosti implantátu určuje výška pacientky, velikost a tvar hrudníku, objem prsní žlázy.

Aby byla zvolena správná velikost implantátu, používají se různé techniky. Důležitou roli hraje zkušenost operatéra. Jako pomůcku lze využít sizery (zkušební implantáty) nebo i po domácku vyrobené pytlíky naplněné tekutinou nebo syrovou rýží, které se vloží do podprsenky. Některé kliniky používají 3D simulace.

Profil implantátu

Profil neboli projekce implantátu je ten rozměr, který určuje, jak mnoho bude implantát čnít do výšky nebo také, z jiného pohledu, před hrudník. V zásadě existují 4 profily:

 • nízký
 • střední
 • vysoký
 • extra vysoký

Povrch – obal implantátu

Povrch implantátu neboli to, co silikonový vnitřek obaluje, může být:

 • hladký
 • mikro-texturovaný – mikrotextura dává na omak sametový pocit. Díky ní implantát do prsu jaksi vroste a je v něm stabilizován.
 • makro-texturovaný – textura je hrubší než u výše uvedeného typu.

Z nejnovějších informací ovšem vyplývá, že textura implantátů může ovlivňovat pravděpodobnost výskytu onemocnění BIA-ALCL (viz. článek Rizika a možné komplikace při zvětšení prsou). Je na zvážení plastického chirurga a konkrétní situace, jaký implantát použije.

Značky implantátů

Značek implantátů existuje mnoho. V naší praxi používáme výhradně implantáty certifikovaných značek, a to z několika důvodů:

 • vlastní certifikaci nejvyšších autorit v oblasti medicínských produktů: CE i FDA
 • zaznamenávají nejnižší výskyt postoperačních komplikací
 • poskytují široké záruční programy, které pacientkám slibují vysokou garanci při poškození implantátu

Dnešní běžné prsní implantáty na trhu mají objem 100 až 1000 ml. Odlišují se tvarem, projekcí, povrchem, výrobcem. Proto je pro laika samotného volba velikosti implantátů poněkud obtížná. Pro zkušeného plastického chirurga naopak jedinečná možnost vybrat naprosto přesně ideální implantát pro tu kterou ženu.

 

Domluvte si konzultaci

  Podrobné informace k Ochraně osobních dat najdete zde

KONZULTACE