Stáž v USA

Autor: MUDr. Radek Lhotský

V říjnu 2023 jsme se s Dr Petrosem Christodoulou vydali na pracovní cestu do USA. Po dlouhé době jsem navštívil tento úžasný stát plný rozmanitých kultur, etnik, businessu a hlavně plný skvělých plastických chirurgů, nejlepších na světě. Z mnoha, které známe, jsme si zvolili Bena Taleie.

Dr Ben Talei je lékař naší generace, neskutečně inovativní a skvělý učitel. Jeho ochota předávat svoje zkušenosti dalším lékařům je obdivuhodná. Po dlouhém transatlantickém letu jsme první den dorazili přes LA do Las Vegas. Počasí v této části světa je celý rok velmi příjemné, byť již říjnové sluníčko není úplně to, na co jsme zvyklí při našich letních dovolených. Nechali jsme si dva tři dny na zotavení z jet lagu, takže toto období probíhalo v klidu. Třetí den pobytu jsme se jak blázni rozhodli, že místo návstěvy Grand Canyonu a kasín ve Vegas nás přece jen zajímá víc Benův program a nasedli jsme do prvního letadla zpět do LA a v půl osmé už jsme byli na klinice. Plastičtí chirurgové v Beverly Hills mají zajímavý koncept své práce. Nepracují většinou na větších klinikách, ale fungují jako one man show na menším pracovišti, často sami pro sebe. V Beverly Hills je takových pidi klinik mnoho a je zajímavé, že se všechny uživí. A často jsou to kamarádi, kteří se během operačního dne navštěvují podívat, co ten druhý zrovna dělá. Mám to také rád, když operujeme např. na Formé a přejdeme mezi operacemi na druhý sál okouknout, co tam kolega vymýšlí a jak mu to jde. Případně si poradíme nebo řekneme, jak to dělá ten druhý. Jsme na jedné lodi. Aspoň mně se líbí, když něco mohu poradit mladším kolegům, aby tak ve svém profesionálním růstu a vývoji netrpěli více, než je nutné k dosahování požadovaných cílů.

 

Ten den poprvé u Bena jsme prošli kliniku, viděli jsme plno zajímavých koncepčních myšlenek, jak má být klinika uspořádána a co se týče vybavení. Na pořadu dne byl deep plane necklift (hluboký necklift) u mladší pacientky, která neměla definovaný krk. Jde o velmi zajímavý koncept operací, kdy i u mladých můžeme vylepšovat vzhled, byť u nich ještě nedošlo k projevům stárnutí. Hluboká operace v oblasti krku odstraní podbradek, zpevní svalovinu, zredukuje případně zvětšené podčelistní žlázy a celkově vykonturuje krk tak, že vypadá velmi sexy a ostře. Techniku jsem samozřejmě znal do detailů, ale vždy je dobré vidět, jak daný chirurg dělá danou operaci naživo. Sleduji jak stojí, jaké má nástroje, jaké používá šití, kde stojí instrumentářky, vše co ve své praxi dělám jinak. Při takové příležitosti člověk hned rychle postupy pochytí a přemýšlí, jestli by se mu to takto nedělalo lépe. V plastické chirurgii je vše o tom, že operaci je třeba nejprve vidět, pak asistovat, pak operovat s asistencí a nakonec sám. V našem věku už plno kroků odpadá, takže stačí vidět a operovat sám. A zlepšovat. Tak tomu bylo i v tomto případě. Stačí jednou vidět a hned člověk ví, co třeba nedělá nejlíp a co by mohl vylepšit. První den jsme tedy po setkání s Benem byli velmi spokojení a letěli jsme zpět.

Ve Vegas pak příští den začal kongres. Kongres pořádala Americká akademie pro obličejovou plastickou chirurgii AAFPRS. Jednalo se o tři dny intenzivních přednášek věnovaných veškeré problematice obličejové plastické chirurgie. Vybírali jsme si ty nejlepší, zejména přednášky známých a respektovaných lékařů, a byť byly některé ostatní ne úplně záživné, obsahově byla celá akce velmi bohatá a přínosná. Ben měl samozřejmě také několik příspěvků, z nichž některé jsem už shlédl na jiných akcích a některé byly nové. Zaujal mě koncept prezentovaný Dr. Dominikem Brayem, který je také inovátorem deep plane faceliftingu. Jeho technika, jak vylepšit oblasti dolních víček při operaci deep plane faceliftu, se jeví velmi efektní, logická a stojí za zvážení ji zapojit do vlastní škály technik. Tak jako u Bena, bude zase nutné se za Dominikem co nejdříve vydat do Londýna ke zhlédnutí techniky „na živo“.

Kongresová centra a tyto akce jsou v Americe trochu jiné než u nás. Sály, chodby, publika jsou obrovská, tak jako vše v Americe. Na kongresu mohou být tisíce lékařů. Amerika je velká a tak i tyto akce. A to jsou plastičtí chirurgové obecně velmi malá komunita ve srovnání s jinými odbornostmi. Jednou mi můj velmi dobrý kamarád řekl, že navštívil onkologický kongres, kde bylo 10.000 lékařů. Neskutečné. Ale čím víc odborníků, tím zajímavější akce a více informací k dispozici.

Pobyt v Las Vegas jsme nebyli schopni moc obohatit návštěvami míst, které normální cestovatel musí vidět. A nevadilo nám to. Jeli jsme do těchto míst s jiným cílem. Kasíno jsme měli v hotelu, a tak jsme alespoň zašli tam zkusit štěstí. No co myslíte? Automaty nás obraly velmi rychle o malé kapesné na to vyhrazené, ale aspoň člověk může říct, že byl v kasínu. Jinak je neuvěřitelné, kolik lidí ve Vegas hraje. Večer po kongresu bylo kasíno prakticky plné, a to bylo velké kasíno. Téměř jsme nemohli najít volný automat. Petros měl trochu víc štěstí, ale jeho gamblerská nátura mu pomohla k tomu, že i přes výhry nakonec vše povinně odevzdal krabičce automatu a nezbylo mu nic :-).

Po ukončení kongresu jsme se tedy plni novinek vydali zpět do LA, do Beverly Hills, natěšení na další dny u Bena. Napodruhé jsme již šli na kliniku jako na staré známé místo a i personál nás vítal jako staré známé. Další program následujících dnů jsme strávili nad rozsáhlejšími kombinovanými výkony na obličeji, kde nám Ben ochotně ukázal prakticky celé své spektrum omlazování obličeje. Od přístupu na čelo, obočí, horní dolní víčka, face a necklift, až po použití doplňkových technik využívajích tuk, plazmu či laser. Operace tohoto rozsahu jsou dlouhé, avšak kombinací výkonů je možné dosáhnout komplexnějšího výsledku na celou tvář při jednom zákroku.

Chirurgové této úrovně nepracují každý den a ani celý den jako my. Ben není výjimkou, a tak jsme měli program jen do středy a nevěděli co s dalšími dny pobytu. Naštěstí existuje přátelství mezi chirurgy v Beverly hills, a tak se nám podařilo navštívit ještě Dr Marca Maniho. Tento lékař se specializuje na facelift bez jizev a provádí výkon endoskopicky. Takových chirurgů není mnoho, na světě asi jen pár. To mě zaujalo a chtěl jsem to vidět na živo. V principu je operace stejná, jen není třeba řezat jizvu před uchem, která jediná je viditelná a může se špatně hojit. Že by další vylepšení našich technik do budoucna? Uvidíme.

Poslední den naší návštěvy jsme stihli navštívit ještě Dr Kami Parsu, okuloplastického chirurga, který sídlí ve stejné budově jako Ben. Velmi příjemný pán, zabývající se pouze oblastí kolem očí s neskutečnými výsledky. Opět nás ochotně přivítal a strávil s námi dopoledne před odletem. Jeho technikou je tzv. trifecta lift a quadfecta lift. V podstatě jde o kombinaci menších zákroků v kolemoční oblasti s cílem vylepšení této krajiny úplně do jiných dimenzí, než jsme zvyklí u nás. Za hlavní faktor jeho skvělých výsledků považuji hlavně pečlivě zvolenou kombinaci zákroků vč. doplňování vlastního tuku a nanofatu tak, aby se vypořádal se všemi atributy stárnutí krajiny oční, či odstranění geneticky daných problémů, které kazí vzhled i u mladých.

Let zpět proběhl velmi poklidně, a dokonce jsme zvládli trochu spát, nicméně i tak člověk po návratu zažije trochu překvápko z mrazivého počasí, které ten den panovalo. Stáž mi velmi hodně dala, byť byla náročná vzhledem k časovému posunu a naplněnosti intenzivního každodenního programu.

Skvělá společnost mého kamaráda Dr Petrose mi to ulehčila. Těsíme se oba na další společný výlet, tentokrát je na řadě Mike Nayak v St. Louise v Missouri. O tom příště.

 

MUDr. Radek Lhotský

 

KONZULTACE