Odstranění nadměrného pocení (hyperhidrózy)

Nadměrné pocení v oblastech jako jsou dlaně, záda, podpaží, na čele nebo v zátylku trápí mnoho lidí. Může být společensky velmi nepříjemné a ovlivňovat kvalitu života – mokré skvrny na oblečení, upocené ruce, riziko zápachu atd. Existuje možnost, jak takové pocení omezit nebo zcela zastavit: botulotoxin, je snadným a efektivním, minimálně invazivním řešením.

Odstranění pocení pomocí botulotoxinu - ilustrační obrázek

Odstranění pocení pomocí botulotoxinu

Botulotoxin typu A, běžně známý jako „botox“, je široce používán pro kosmetické účely, vyhlazení vrásek a pro léčbu hyperhidrózy neboli nadměrného pocení.

Kdy lze použít botox pro odstranění pocení?

Pokud trpíte zvýšenou potivostí v lokálních menších regionech, nejčastěji v podpaží, a běžná opatření, jako jsou antiperspiranty, nezabírají, pak je botox ideálním řešením. Používá se pro ošetření menších částí těla a není tedy léčbou obecné hyperhidrózy celého těla.

Jaký typ pocení botox neumí odstranit?

Potíte-li se často a hodně celkově, např. propotíte během noci ložní prádlo, doporučujeme problém konzultovat s Vaším lékařem. Příčiny mohou být dědičné nebo i zdravotní. K častým zdravotním příčinám zvýšeného celkového pocení patří: menopauza, cukrovka, obezita, nadměrná konzumace alkoholu, kouření, stres nebo různá jiná onemocnění.

Jak funguje botox proti pocení?

Aby tělo mohlo produkovat pot, je do nervů vyslán chemický posel, který aktivuje vaše potní žlázy. Když se nadměrné pocení (hyperhidróza) stane příliš velkým a obtěžujícím, botulotoxin tento proces zablokuje tím, že zabrání chemické látce, aby se dostala do potní žlázy. Bez chemické zprávy nemohou ošetřované žlázy produkovat pot a my se nepotíme.

Poté, co vaše tělo botulotoxin metabolizuje, se pocení se vrátí k normálu, obvykle po 7 až 8 měsících.

Opravdu botox působí proti nadměrnému pocení?

Určitě ano. Botox byl pro léčbu hyperhidrózy schválen organizací FDA v USA již v roce 2004. Je tedy používám již více než 15 let a lékařské studie a zprávy pacientů potvrdily, že léčba botoxem snižuje nadměrné pocení a zlepšuje životní styl. Neexistuje však žádný trvalý lék na hyperhidrózu. Jak se účinná látka vytratí, pocení se pomalu obnoví. Proto je potřeba ošetření čas od času zopakovat, ideálně před létem.

Jak probíhá léčba hyperhidrózy botulotoxinem?

Ošetření botoxem proti nadměrnému pocení je rychlé a nekomplikované. Oblast aplikace by ideálně měla být předem oholená. Před aplikací místo vydezinfikujeme, případně naneseme lokální znecitlivující krém a poté tenkou jehlou vpravíme účinnou látku do cílové oblasti.

Celé ošetření trvá pár minut.

Kdy se projeví výsledek ošetření?

Může trvat až týden, než botulotoxin začne správně fungovat a pocení se zmírní. U někoho může účinek nastoupit rychleji, případně naopak pomaleji.

Jak dlouho vydrží snížení pocení botoxem?

Dokud vaše tělo nezmetabolizuje účinnou látku –  to obvykle trvá asi 7 až 8 měsíců. Abyste pocení udrželi pod kontrolou, je dobré ošetření pravidelně opakovat.

Jak se chovat po aplikaci botoxu v podpaží a dalších oblastech?

Ihned po zákroku doporučuji ošetřenou oblast nedráždit a neškrábat, abychom zamezili nesprávnému přemístění účinné látky. Po dobu cca 3 dní se vyhněte sauně a omezte sportovní aktivity. Jinak je aplikace botoxu proti pocení bez dalších omezení. 

Existují nějaké vedlejší účinky léčby?

Mí pacienti nepozorovali žádné nepříjemné pocity nebo účinky, které by ovlivnily jejich každodenní život. Komplikace jsou extrémně vzácné. Zmírnění pocení zlepší vaši celkovou pohodu.

Kontraindikace léčby pocení pomocí botulotoxinu

Léčbu hyperhidrózy pomocí botulotoxinu by neměly podstupovat těhotné nebo kojící ženy.  Jestliže trpíte neurologickými obtížemi, je vhodné se nejdříve poradit o aplikaci s vaším ošetřujícím lékařem. Dalšími kontraindikacemi jsou akutní virózy, bakteriální infekce nebo akutní zánět v ošetřované oblasti.

U klientů, kteří prodělali botulismus, nebude ošetření účinné. V takových případech je třeba zvolit jinou metodu léčby pocení.

Rychlé informace

Anestezie: znecitlivující krém
Délka zákroku: 15 minut
Hospitalizace: není
Běžný režim: po 3 dnech

Omezení po ošetření

  • 4 hodiny neškrábat a nedráždit
  • 3 dny bez sauny a intenzivního sportu

Kontraindikace

  • v době těhotenství a během kojení
  • při některých neurologických onemocněních
  • při akutních virózách
  • při bakteriální infekci
  • v případě akutního zánětu v ošetřované oblasti

Odstranění pocení cena

Cena odstranění pocení v podpaží pomocí botulotoxinu je od 7000 Kč.

Recenze

Iveta

Botox proti pocení

Pravidelně už několikátým rokem chodím k panu Dr. Lhotskému na odstranění pocení v podpaží botulotoxinem. Vždy před létem a mám pak až do zimy pokoj. Nepotím se při běžné činnosti a při sportu minimálně. Dokonce pak i chloupky v podpaží rostou méně. >>>


KONZULTACE