Chirurgie ruky

Ruku na srdce – dovedli byste si představit život bez rukou? Ruka je důležitým orgánem, bez kterého je velmi těžké samostatně fungovat. Uvědomíme si to většinou však až ve chvíli, kdy o některou z funkcí ruky dočasně nebo trvale přijdeme nebo třeba jen když nám zranění či onemocnění funkce ruky omezí.

Chirurgie ruky

Jaké problémy řešíme v rámci chirurgie ruky

Tato oblast medicíny spadá pod základní obor plastické chirurgie a zaměřuje se na všechny typy poruch funkce ruky, které mohou nastat na základě:

 • úrazu
 • vrozených vad
 • degenerativních změn
 • jiných systémových onemocnění

Chirurgie ruky v sobě kombinuje zkušenosti a poznatky z více oborů, zejména se jedná o plastickou chirurgii, ale i ortopedii, neurochirurgii, cévní chirurgii a obecnou chirurgii. Proto je často řešení poruch funkcí ruky záležitostí celého týmu lékařů.

Nejčastější onemocnění a poruchy funkce ruky

V naší praxi se nejčastěji věnujeme ošetřením těchto onemocnění ruky:

 • syndrom karpálního kanálu
 • Dupuytrenova kontraktura
 • porucha úchopu ruky (poruchy ohnutí a natažení prstů)
 • poranění ruky a potraumatické stavy
 • vrozené vady ruky
 • degenerativní onemocnění ruky
 • revmatická onemocnění ruky

Popis jednotlivých problémů přesahuje rámec této webové prezentace. Vždy je třeba vše zkonzultovat s lékařem. Jsou však důležitá obecná pravidla předoperační přípravy a dále péče o operovanou ruku, kde se zapojují rehabilitační pracovníci, ale i sám pacient může výraznou měrou přispět.

Příprava k operaci

Ruce před jejich operací vyžadují provedení několika důležitých přípravných kroků. Především je třeba připravit kůži. To můžeme provést tak, že alespoň dva dny před plánovaným zákrokem ruku odrhneme několikrát kartáčkem a mýdlem a promažeme kůži důkladně mastným krémem. Kůže tak změkne, bude vláčná, a bude se i po operaci lépe hojit.

Těsně před operací si nezapomeňte ostříhat nehty (ideálně přijďte i bez gelových nehtů, neboť se může stát, že je zabarvíme dezinfekcí). Současně jsou takové ozdoby často i zdroj nechtěnné infekce.

Než odejdete k lékaři k provedení zákroku, sundejte si veškeré náramky, prsteny apod.

Léky

Užívané léky je vhodné konzultovat s lékařem, většinou je nutné vysadit léky jako je Anopyrin, Warfarin, Godasal, Clopidogrel apod., které “ředí” krev. Tyto je nutné vysadit z důvodu rizika pooperačního krvácení, které komplikuje hojení.

Otok

Otoky jsou u pacientů po operaci rukou velkým problémem. Jistě i jinde na těle jsou nepříjemné, ale na ruce je otok největším ničitelem našich výsledků. Je to dáno tím, že dlouhodobý otok na ruce způsobí, že se tkáně k sobě lepí a ruka tuhne. To pak vede k omezení pohybu a trvalým následkům. Otok řešíme prakticky hned, jakmile ho objevíme. Základem je polohování ruky nad hlavu, resp. výše, než je srdce. Dále pomáhá chlazení. Po zhojení ran na ruce při otoku je možné použít kartáčování ruky od prstů směrem k srdci, a použití obvazů typu Coban, které otok mechanicky vytlačují. Pomáhá i řízená rehabilitační léčba s využitím manuální nebo přístrojové lymfodrenáže. Pokud tyto jednoduché kroky nepomohou, můžeme eventuálně nasadit medikamentózní léčbu otoku např. krátkou kůrou kortikoidy.

Rehabilitace po operacích ruky

K úspěšnému zakončení operativních postupů řešení onemocnění ruky je téměř vždy nutné přidat rehabilitaci, která má podstatný vliv na úspěch a rychlost léčby. Zahrnuje zpravidla pasivní cvičení, následované aktivními cviky, řešení případného otoku, péči o jizvy, magnetoterapii, elektrosimulace a dlahování. Část těchto úkonů zvládne pacient sám doma po instruktáži, ostatní pak za pomoci fyzioterapeutů.

V chirurgii ruky platí, že polovina výsledku je dobře řízená rehabilitace, a nikoliv jen skvěle provedená operace.

Cena operace ruky

Operace rukou jsou z velké většiny hrazeny ze solidárního zdravotního pojištění. V případě speciálních požadavků, použití nestandardních materiálů případně operací prováděných mimo schválenou ordinační dobu může být operace provedena s vaším finančním přispěním. Více o cenách operací rukou

 

Nejčastější typy onemocnění ruky

 • Syndrom karpálního kanálu
 • Dupuytrenova kontraktura
 • Porucha úchopu ruky
 • Syndrom kubitálního kanálu
 • Traumatická poranění ruky
 • Vrozené vady ruky

Před a po

Recenze

Petra L.

Chirurgie ruky

Děkuji z celého srdce MUDr. Radku Lhotskému za operaci karpálního tunelu obou rukou v Trutnově ! Příjemný přístup a lidské charisma určitě do zdravotnictví patří, zároveň profesionál v oboru. Jsem spokojená, bez komplikací a ruce po 4 měsících plně funkční. Velké díky!


zdroj: Osobní hodnocení

Ivana K.

Chirurgie ruky

Děkuji za velmi lidský přístup sestřičky a hlavně děkuji panu doktorovi. Jeho jednání s pacientem, úspěšně provedený zákrok i pooperační péče je pro mě milá zkušenost.


zdroj: Osobní doporučení

Zdeňka V.

Chirurgie ruky

Touto cestou Vám všem, jak sestřičkám, tak celému personálu nemocnice, a hlavně panu MUDr.Lhotskému děkuji za skvělou odvedenou práci. Děkuji, že můžu spát celou noc aniž bych se budila s bolestí.


zdroj: Ústav chirurgie ruky

zdenka_69446782

Chirurgie ruky

Mockrát dekuju MUDr. Lhotskému – operace karpálního tunelu, Všechny potíže, spojené s touto diagnózu, pominuly. Ruka se výborně hojí, jizva není vidět. Velké díky patří i sestrickam. Zdenka H.


zdroj: Estheticon.cz

Kryl Miroslav

Chirurgie ruky

Velmi děkuji panu MUDr Lhotskému za bezchybně provedenou operaci pravé ruky /pokoj č 11-3/. Sestřičky a celý personál nemocnice si zaslouží pochvalu za výborný přístup k pacientům. Váš vzor může být příkladem pro ostatní. Moc děkuji. Kryl Miroslav. Mohelnice.


zdroj: Ústav chirurgie ruky

KONZULTACE